Палмер: САД сакаат западен Балкан да стане дел од фамилијата европски...

Пратеникот на државниот секретар на САД за западен Балкан Метју Палмер во Сараево изјави дека западен Балкан и натаму е приоритет на...

Од денес официјално почнува изборната кампања во Хрватска

Кампањата за претседателските избори официјално почнува денеска во Хрватска, откако Државната изборна комисија го објави списокот со кандидати напладне.

Радев: Во НАТО државите се поделени на произведувачи и купувачи

Бугарскиот претседател Румен Радев им порача на лидерите на земјите членки на НАТО дека иднината на алијансата не ја гледа како сојуз...

Албанскиот парламент денеска избира главен државен обвинител

Албанскиот Парламент се очекува денеска на пленарна седница да избере нов главен државен обвинител. Високиот совет на обвинтелството од...

Од 1 јануари бесплатни градинки во Нови Сад

Од 1 јануари 2020 година трошоците за престој на деца во градинките во Нови Сад целосно ќе ги покрива градската управа.

Русија протера бугарски дипломат

Руската влада протера бугарски дипломат откако Софија одби да издаде виза за рускиот одбранбен аташе, објави денеска бугарското Министерство за надворешни работи.

Рама повика да се вратат луѓето кои по земјотресот се засолниле...

Албанскиот премиер Еди Рама ги повика граѓаните кои поради земјотресот, заминале за Косово, да се вратат. Тој ги задолжил министрите за образование...

Пожар избувна во хотел во Атина

Пожар избувна пладнево во внатрешноста на хотел во Атина, веројатно на последните два ката Според грчката државна телевизија ЕРТ,...

Минималната пензија во Бугарија од 1 јули околу 130 евра

Минималната пензија, според стаж и старост, од 1 јули ќе изнесува 250 лева (околу 130 евра), одлучија пратениците во бугарскиот Парламент.

„Политика“: Србија е полна со мали Ескобари

Весникот „Политика“ објави денеска, во напис под наслов „Србија е полна со мали Ескобари“, дека Србија е се повеќе вклучена во трговијата...

Follow us...

4,222FansLike
137FollowersFollow
414FollowersFollow
1,990SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Најнови Вести

Одронот кај Сенце над 50 кубни метри камен и земја

Вработените на дебарската секција на „Македонија пат” максимално се ангажрани во дорасчистувањето на одронот, кој утрово падна на патниот правец Дебар –...

МЗ: Уништивме сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во времето на ВМРО-ДПМНЕ, тие да...

Министерството за здравство преку соопштение го повика ВМРО-ДПМНЕ да одговори зошто набавувало сомнителен инсулин и да не манипулира на сметка на здравјето...

Македонија на 65-то место на рангирањето на Global Peace Index

Македонија се наоѓа на 65-то место на рангирањето на Global Peace Index за 2019 година напредувајќи за 23-места во однос на минатата...