23.8 C
Skopje
Saturday, June 25, 2022
spot_img

CATEGORY

Македонија

ЗАМЕНИК-МИНИСТЕРОТ ПЕТАР АТАНАСОВ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОТИ НЕМА ПРОМЕНИ ВО ОБРАЗОВАНИЕТО И ПРЕДУПРЕДИ НА РАСТ НА НАЦИОНАЛИЗМОТ

Заменик-министерот за образование Петар Атанасов денеска поднесе оставка и во обраќањето до премиерот Зоран Заев вели дека си заминува од сите функции во министерството...

Ципрас: Северна Македонија ги исполнува критериумите за почеток на пристапни преговори со ЕУ

Одложувањето на пристапните преговори за Северна Македонија беше, не под изговор дека Северна Македонија не ги спроведе реформите, туку главно од процедурални причини, вели...

Димитров: Ако немаме одлука за старт на преговори во октомври, ќе мора да признаеме дека немаме европска перспектива

Немаме процес ако земја го испорача тоа што треба, а доколку ЕУ не го препознае прогресот и не даде дозвола само за да го...

Анагностопулу: Со суштински и стабилни чекори се спроведува Договорот од Преспа

Со многу суштински и стабилни чекори се спроведува Договорот од Преспа, вели алтернативната министерка за надворешни работи на Грција, Сиа Анагностопулу за грчката новинска...

СДСМ: Со мерката поврат од ДДВ, 50 милиони евра годишно ќе се враќаат кај граѓаните

Од 1 јули започнува реализација на клучна мерка од Програмата на Владата предводена од СДСМ којашто обезбедува повеќе пари кај граѓаните. За првпат ќе...

Пендаровски во официјална посета на Германија

Претседателот Стево Пендаровски денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Сојузна Република Германија. Како што информираат од неговиот Кабинет, тој ќе оствари одвоени...

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто во Скопје

Министерот за надворешни работи и трговија на Република Унгарија, Петер Сијарто денеска ќе престојува во посета на нашата држава. Сијарто ќе се сретне со...

Второ пријавување за упис во средните училишта

v Во средните училишта денеска и утре е второто пријавување за упис во прва година во учебната 2019/2020 година. Слободни места има за вкупно 23...

Герберих: Нема никакво сомневање дека местото на Македонија е во ЕУ

По добивањето на јасната препорака за отворањето на преговорите со ЕУ во рамките на извештајот за постигнат напредок од страна Европската комисија од вас...

Меркел ќе се заложи за датум за преговори за Северна Македонија

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ќе се заложи за одредување датум за почеток на преговори на Северна Македонија за членство со ЕУ, јави...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com