25.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022
spot_img

CATEGORY

Македонија

Кривичниот суд ја отфрли жалбата, Јанева останува во притвор

Кривичниот суд ја отфрли жалбата на шефицата на СЈО, Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор. Судот синоќа и одреди притвор на Јанева, која е...

Советот на обвинители најдоцна утре ќе го добие извештајот за притворањето на Јанева и ќе почне постапка за нејзино разрешување

Денеска или најдоцна утре Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција писмено ќе го извести Советот на јавни обвинители за сите досега преземени...

Почна седницата на Централниот одбор на СДСМ

Централниот одбор на СДСМ ја започна 11-та седница во седиштето на партијата во Скопје. Претходно се одржа и седница и на Извршниот одбор. Премиерот...

Османи: Неселективната борба против корупцијата е услов без кој нема напредок кон ЕУ

Владеењето на правото и неселективна борба против корупцијата е услов без кој нема прогрес на европскиот пат. Случајот „Рекет“ е тест за институциите токму...

Арсовски: Јанева и Заев се лице и опачина на иста паричка која што значи криминал

Катица Јанева и Зоран Заев се лице и опачина на иста паричка која што значи криминал. Катица Јанева е рекетарот на Зоран Заев, а...

Дали истрагата за „Рекет“ ќе допре до Врховен суд?

Дали треба да се испита работењето на одредени судии откако истрагата за случајот „Рекет“ се прошири на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која заврши...

ЕК засега не го коментира “Рекет“, очекува темелна истрага

Европската Комисија засега се воздржува од коментари за случајот „Рекет“ и вчерашната одлука за притвор на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, изјавиле за МИА...

„Рекетот“ се отплеткува, обвинение за три месеци

Месец и половина по отворањето на истрагата за случајот Рекет обвинителството излезе со повеќе детали, а УЈП најави и конкретни контроли. Според правници, сега...

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите подеднакво, коментира СДСМ преку соопштение откако вчера беше приведена специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева. „Како и...

Рочиштето за „Монструм“ одложено

Судењето за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година „Монструм“ е одложено за 5 септември поради отсуство на претседателот на судечкиот...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com