17.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022
spot_img

CATEGORY

Македонија

Захариева: Македонија и Албанија треба да бидат заедно во ЕУ

Бугарската влада го одобри предлогот за почеток на разговори за членство во ЕУ со РС Македонија и Албанија, објави вицепремиерката и министерка за надворешни...

Јовески: Има заинтересирани, но спогодба за ,,Рекет” не е постигната

Јавниот обвинител Љубомир Јовески рече дека имало заинтересирани за спогодба во предметот ,,Рекет”. ,,До овој момент спогодба не е постигната” рече Јовески и потврди дека...

РУСКОВСКА ОТВОРИ ИСТРАГА ЗА НОВИ ЧЕТИРИ ЛИЦА ЗА ИЗМАМИТЕ НА МЕЃУНАРОДНИОТ СОЈУЗ НА БОКИ 13, ЈОВЕСКИ НАЈАВИ АПСЕЊА

Обвинителката Вилма Русковска денеска отвора истрага против нови четири лица, кои ќе бидат осомничени во делот на измамите со наводна изградба на старечки домови...

СДСМ: Пет нови градинки за згрижување дополнителни 760 деца

Заложбите во детската заштитита и грижата за најмладите останува еден од главните приоритети на Владата и Министерството за труд и социјала. Потврда за тоа...

Владата одлучи за 10% да ги зголеми платите на наставниците од април ако се согласи СОНК

Владата вчера на седница ја разгледа и усвои информацијата за покачување на платите во основното, средното, високото образование и во науката за 10 проценти...

СДСМ: Мицкоски продолжува да го брани криминалот на Груевски

Христијан Мицкоски не собра сили да се огради од криминалот и злоделата на неговиот ментор и шеф Никола Груевски. Со тоа, Мицкоски се определи...

Продолжуваат судењата за „Титаник“, „Транспортер“ и „Тортура“

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за предметите „Титаник", „Транспортер" и „Тортура", кои од СЈО ги презеде во...

Мислењето на Венецијанската комисија ќе се имплементира, но преку собраниска процедура, се чека конечната верзија

Мислењето на експертите на Венецијанската комисија за Законот за јазицитe за едни ќе биде имлементирано во Законот, а за други пак последниот збор го...

Софија со услови за евроинтеграцијата, Македонија да заборави на македонското малцинство во Бугарија

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи...

Датумот за ЕУ ќе донесе предвремени избори?

СДСМ тргна на „Прав пат„, а ВМРО-ДПМНЕ нуди „Обнова на Македонија“- двете најголеми политички партии наликува како да се во предизборна кампања. Според аналитичарите...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com