23.8 C
Skopje
Saturday, May 21, 2022
spot_img

CATEGORY

Македонија

Промена на изборниот модел во една изборна единица со или без консензус

Премиерот Зоран Заев опстојува на идејата за промена на изборниот модел од постојните шест во една изборна единица, што беше и едно од изборните...

Денеска во Женева Заев и Димитров ќе се сретнат со Дендиас

На маргините на Светскиот економски форум во Женева денеска премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, ќе се сретнат со шефот...

Просветарите денеска ќе знаат кога ќе добијат покачување на платите

Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за кое Синдикатот за образование, наука и...

Арифи за амбасадорка: Прво да го завршам градоначалничкиот мандат, па после опциите се отоворени

Градоначалничката на Тетово Теута Арифи вели дека била информирана за предлогот да биде амбасадор во САД, но смета дека треба да го заврши нејзиниот...

Фон дер Лејн бара од идниот комесар за проширување да се залага за преговори со Македонија

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн, во писмото испратено до кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, очекува од него да продолжи...

Јавни дебати за нов закон за заштита од насилство врз жените и семејно насилство

Предлог законот за спречување и заштита од насилство врз жените и семејно насилство за кој ресорното Министерство денеска организираше јавна дебата во Струмица треба...

Дендиас посочи дека ЕУ создаде јаз во политиката кон Македонија и Албанија

Европската унија создаде јаз во политиката и кон Северна Македонија и кон Албанија, ги остави на „чекање“, а „чекањето“ не е политика, „чекањето“ не...

Џафери: Не може распуштен Парламент повторно да се свикува

Претседателот на Собранието  Талат Џафери отфрла можност за повторно свикување на Парламентот  заради ратификацијата на Протоколот за НАТО, откако тој веќе ќе биде распуштен...

Нова директорка на максиофацијална хирургија е Даница Поповиќ-Моневска

На Универзитетската клиника за хирургија на лице, вилици и врат-максилофацијална хирургија, на местото на досегашниот директор, Славе Наумовски, за нов медицински директор се именува...

Османи- Дуџак: Продолжуваме со активен мониторинг на реформите

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи оствари средба со постојаната координаторка на Обединетите нации во Република Северна Македонија, Росана Дуџак, на која било...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com