8.8 C
Skopje
Sunday, November 28, 2021
spot_img

CATEGORY

Македонија

Разрешување на Јанева, опозицијата бара итна седница

Опозицијата бара претседателот на Собранието, Талат Џафери, да свика итна седница за разрешување на Катица Јанева. Според ВМРО-ДПМНЕ, доколку седницата не се свика пред...

Откако дојде животот, за 15 месеци си заминаа 300.000 граѓани

Сакајќи да ја оправда потребата од ангажирање на ИФИМЕС, премиерот Зоран Заев отвори нова дилема. ТВ Алфа го анализира неговиот одговор прашањето зошто ИФИМЕС...

Премиерите на Вишеградската група ја повикаа ЕУ за одлука за пристапни преговори за Северна Македонија и Албанија

Премиерите на државите на Вишеградската група на денешната средба во Прага со претседателите на владите на земјите од Западен Балкан, меѓу кои и премиерот...

Ахмети: Проблемот со СЈО треба да го решаваат двете најголеми македонски партии

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска изјави дека проблемот со Специјалното јавно обвинителство (СЈО) треба да го решаваат, како што...

Пратеникот на ЦДУ, Крихбаум за ДВ: Бундестагот ќе даде „зелено светло“ за Северна Македонија

Скандалот „Рекет“ и неуспехот да се најде компромис околу Законот за јавно обвинителство нема негативно да влијаат на шансите на Скопје да добие почеток...

(ВИДЕО) Мицкоски: Тука сум, апсете!

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ Мицкоски сторил кривично дело со тоа што јавно покажа дека поседува документи со искази од случајот „Рекет“ повикувајќи се...

Дескоска: Дадовме предлог вработените од СЈО да бидат префрлени во републичкото ЈО

Министерката за правда Рената Дескоска во изјава за МИА вели дека за време на разговорите за законот за Јавното обвинителство предложиле вработените...

Димитров од Париз: Имаме историска шанса во октомври да добиеме датум за преговори со ЕУ

Добивањето позитивна одлука за отпочнување пристапни преговори со ЕУ е уважување и конкретно вреднување на очигледните резултати и постигнувања, а што истовремено ќе создаде...

Заев и Мицкоски ќе пресечат за СЈО на вечерашната лидерска средба

Решение за Законот за јавно обвинителство, со кој се регулира и судбината на Специјалното јавно обвинителство денеска ќе се обидат да најдат премиерот и...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com