10.8 C
Skopje
Sunday, October 24, 2021
spot_img

CATEGORY

Македонија

Оливер Спасовски има рок до 21 октомври да формира работната група за ветинг во МВР

Предлог-планот за мерки, активности и динамика на спроведување на процесот на проверка (ветинг) на вработените во Министерството за внатрешни работи беше усвоен на вчерашната...

Годишнина од атентатот врз Киро Глигоров

На денешен ден пред 24 години беше извршен атентат врз тогашниот претседател на државата Киро Глигоров. Обидот за убиство на Глигоров се случи на 3...

Боки 13: Здравјето ми е загрозено, на судењето треба да бидам жив и здрав, а не мртов

,,Останувам целосно на искажаното на мојот бранител. Покрај тоа што мојот бранител наведе дека два пати сум неуспешно опериран, би додал дека мојата состојба...

Облачно време со врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Пообилни врнежи ќе има доцна попладне и во текот на ноќта кон петок,...

По бројни одлагања, денеска ново рочиште за „Талир“

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да продолжи судењето за предметот „Талир“, кој се однесува на незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. Првото рочиште за...

Холандскиот премиер: Северна Македонија има постигнато повеќе од Албанија

Холандија е помалку загрижена за Северна Македонија, а повеќе за Албанија, во однос на одлуката за одредување датум за почеток на преговорите со ЕУ...

Парламентарното собрание на Советот на Европа го поздрави напредокот постигнат од Македонија

Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) го поздрави напредокот постигнат од 2013 година од страна на властите на Македонија, наведувајќи пет области...

Илир Сулејмани по вторпат изгласан за претседател на Граѓанскиот суд

Денеска Судскиот совет по вторпат го избра актуелниот претседател Илир Сулејмани за претседател на Основен суд Скопје 2. Управната судијка Исмета Амет беше избрана...

Деведесет и седум дуќани во Старата скопска чаршија ќе добијат нови излози

Со финансиска поддршка од 11,4 милиони денари од Министерство за економија и општина Чаир до крајот на годината ќе бидат обновени 97 излози во...

Пендаровски: Бугарија не најави дека ќе блокира датум за преговори со ЕУ, за понатаму ќе видиме

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com