-6.2 C
Skopje
Thursday, January 20, 2022
spot_img

CATEGORY

Македонија

Судењето за уривањето на Космос продолжува утре

Судењето за уривањето на комплексот Космос на инвеститорот Фијат Цановски „ТНТ" продолжува утре за адвокатите именувани по службена должност да се запознаат со предметот. Постапката...

Тензии меѓу СДСМ и ДУИ во борбата за албански гласови

Може да се очекува засилување на националистичката реторика од ДУИ како што ќе се приближуваат изборите во обид да се прикажат како заштитник на...

Новиот закон што овозможува извоз на медицински канабис влезе во собрание

Во собранието денеска се закажани седници на неколку собраниски комисии, меѓу кои и на Комисијата за здравство, каде на дневен ред, покрај останатото, е...

И земјава ќе добие национална Црвена листа за заштита на природата

Денеска, во рамки на завршниот настан од втората компонента на GEF/UNEP проектот „Постигнување заштита на биодиверзитетот преку креирање и ефективно управување со заштитените подрачја...

Тројца адвокати во ТНТ казнети со по 2000 евра поради обид за одолговлекување на судењето

По 13 часа од вчерашното судење за случајот ТНТ, за рушењето на станбениот комплекс Космос на бизнисменот Фијат Цаноски, обвинетите во овој случај меѓу...

Денеска продолжуваат судењата за „Ласкарци“, „Монструм“ и „Траекторија“

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска се закажани нови рочишта за случаите „Ласкарци“, „Монструм“ и „Траекторија“. Судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци на 13 февруари...

Поактивна улога на државните институции на Македонија и Грција за европерспективата на земјата

Важноста на европската перспектива на земјава во однос на соработката со Грција, ја истакнуваат професорите Јоргос Христидис и Вели Креци во разговор за МИА,...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев наместо за здравјето на граѓаните се грижи за профитот

Скопје се гуши. Македонија тоне во смог. Зоран Заев наместо за здравјето на граѓаните се грижи за профитот на олигархијата која согорува кокс со...

Аријанит Хоџа: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ имале средби за измените во Изборниот законик

Генералниот Секретар на Движењето БЕСА, Аријанит Хоџа во денешното гостување на „Клик плус“ на ТВ 21, истакна дека, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ имале средби за...

Црвенковски не добил покана за обраќањето на Пендаровски

Поранешните претседатели на државата Бранко Црвенковски и Ѓорге Иванов не го следеа првото годишно обраќање пред пратениците на нoвиот шеф на државата Стево Пендаровски,...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com