17.8 C
Skopje
Friday, October 22, 2021
spot_img

CATEGORY

Македонија

Пендаровски: Евроинтеграцијата нема алтернатива

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува...

Од ЕУ се очекува да го одржи ветувањето

Лидерите на ЕУ денеска во Брисел го започнуваат дводневниот состанок, на кој, меѓу другото, би требало да стане збор и за одредувањето датум за...

Меркел: Шансите за постигнување согласност со Франција не се добри

Шансите за постигнување согласност на ЕУ-самитот за давање датум за почеток на преговори со С. Македонија и Албанија не се добри, призна германската канцеларка,...

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се единствените кои работат против преговори со ЕУ

ВМРО-ДПМНЕ се единствените кои се против ЕУ и НАТО, против сигурна и стабилна иднина на државата. ВМРО-ДППМНЕ и Христијан Мицкоски не само што навиваат државата...

По барање на обвинителката Стефанова, предметот „Титаник“ одложен

Поради барање на обвинителката Лиле Стефанова за одлагање на судењето за предметот „Титаник“ на ЈО денешното рочиште е одложено за 22 октомври. Судијата Осман Шабани...

Сончево и топло до 30 степени

Времето ќе биде сончево и топло со слаб ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од еден до 10, а дневната...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема преговори, Заев се фати за криминал

СДСМ три години ја уништува државата. Република Македонија е жртва на неодговорноста, криминалот и корупцијата на власта. СДСМ со своето владеење ја загрози европската...

Продолжува судењето за „Титаник“

Во Основниот кривичен суд Скопје за денеска е закажано ново рочиште за случајот за изборни нерегуларности „Титаник", што од СЈО го презеде во надлежност...

Лидерите на ЕУ денеска и утре ќе одлучуваат дали Македонија може да почне преговори

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на...

Заев: Го искористивме времето во „чекалната“, подготвени сме за преговори за членство во ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во Виена учествуваше во дебатата на тема “Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, во...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com