9.8 C
Skopje
Saturday, November 27, 2021
spot_img

CATEGORY

Македонија

Демократски сојуз предлага Балканска коалиција против тероризмот и организираниот криминал

Во пресрет на утрешната расправа за безбедноста и тероризмот, што се одржува во Скопје помеѓу ЕУ и Балканските држави, Демократскиот сојуз ја иницира потребата...

Недела на италијанската кујна во земјава

Со курс по италијанската кујна, на кој присуствуваше и амбасадорот на Италија во земјава Карло Ромео, денеска во Скопје беше означен почетокот на Неделата...

Серија земјотреси почувствувани во Битола, епицентарот во Грција

Серија земјотреси чии епицентри припаѓаат на пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во соседна Грција се регистрирани вчера и во текот на денешниот ден,...

Денеска пресуда за таткото на Боки 13

Миле Јовановски денеска ќе ја слушне првостепената одлука на Кривичниот суд за нанесување тешка телесна повреда на 7 јануари 2017 кога физички го...

Забраната за прием на невакцинирани деца во градинките значително го зголеми бројот на поплаки за повреда на правата на детето

Значително е зголемен бројот на поплаки за повреда на правата на детето. До Канцеларијата на Народниот правобранител досега се пристигнати над 200 поплаки, најмногу...

Кофинансираните специјализанти на протест пред МЗ

„И ние сме лекари“, „Еднаквост“, „Има да не нема“…се само дел од паролите на кофинансираните специјализанти кои протестираат пред Министерство за здравство, јавува Сител. Бараат...

Водата во Скопје безбедна и квалитетна за пиење

Од ЈП Водовод и Канализација – Скопје информираат дека водата во главниот град е безбедна и квалитетна за пиење. Анализите спроведени во Секторот за...

ПОЦ: Санкционирани 331 непрописно паркирани возила во Центар

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје во текот на изминатата седмица санкционираа 331 непрописно паркирани возила кои...

Министерски форум за правда и внатрешни работи во Собранието

Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан, ќе се одржува денеска и утре во македонското Собрание, под покровителство на финското...

Милевски: Во Битола нема да се гради регионална депонија

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски демантира дека регионалната депонија ќе се гради во Битола наместо во Дебарца. Морам да одговорам на шпекулацијата која се...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com