12.8 C
Skopje
Monday, September 27, 2021
spot_img

CATEGORY

Македонија

СДСМ: Последните случувања покажаа дека независен судски систем и неселективна правда се возможни во нашата земја

Државата за само 2 години успеа да изгради институции и да создаде систем кои се борат против корупцијата и криминалот. Со последните случувања се...

Пролонгирано заминувањето на бизнисменот Кочан во затвор

Заминувањето во затвор на бизнисменот Сеад Кочан се пролонгира додека нема одлука од судија за извршување санкции по неговото барање за одложување на издржувањето...

Катица Јанева ги сплоти обвинителите – заедно подалеку од неа

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера не дојде во институцијата која сè уште формално ја раководи. Обвинителите одржаа колегиум без неа, изненадени и вознемирени...

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто јавното обвинителство ја штити од одговорност Катица Јанева

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада. Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане...

Пендаровски–Жидан: Македонско-словенечките односи се пријателски, без отворени прашања

Билатералните односи меѓу Македонија и Словенија, вклучувајќи ја и соработката на парламентарно ниво, беа главна тема на денешната средба на македонскиот претседател Стево Пендаровски...

Османи најави дека ДУИ на лидерската ќе го отвори и прашањето за ветинг

Демократската унија за интеграција останува на ставот дека Република Северна Македонија има потреба од институција што ќе биде фокусирана на борба против корупцијата на...

Ристовска: Дејствијата на поединци не ги карактеризираат дејствијата на СЈО

Во име на сите обвинители кои стојат зад мене и во име на целиот истражителски тим, сакам да ве уверам дека примарен интерес е...

Мицкоски: Нема да одам на лидерска средба на која предвремени избори не се тема

Не ја гледам потребата да присуствувам на лидерска средба на која ќе се разговара за сè, освен за датум за предвремени парламентарни избори, изјави...

Македонија и Турција остануваат стратешки партнери

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи се сретна со Министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевљут Чавушоглу во рамки...

Антикорупциска: Не може фирмата на советникот Нефи Усеини да урива дивоградби во Охрид

По објавениот тендер на Општина Охрид за избор на фирма која ќе ги руши дивоградбите во Охрид, на кој меѓу двете фирми кои доставиле...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com