10.8 C
Skopje
Sunday, October 24, 2021
spot_img

CATEGORY

Македонија

Заев ќе се повлече од премиерската функција на 3 јануари следната година

По лидерската средба што се одржа вчера кај претседателот Стево Пендаровски, учесниците најавија дека се договориле да се одржат предвремени парламентарни избори на 12...

Таткото на Боки13: Не сум Сталоне да го истепам попот за минута

Поради отсуство на обвинителката Имран Османи, денеска се одложи судењето за таткото на Боки13, дека му нанел тешка повреда на попот Виктор Стојчев. Ристеска рече...

„Тоа што ЕУ не ги почна преговорите со С. Македонија е индиректна победа на Атина“

Фактот дека ЕУ не ги почна преговорите за пристапување со Северна Македонија многумина го сметаат за индиректна дипломатска победа на Атина. Грција...

Столтенберг телефонски разговараше со Заев: Со нетрпение ја очекувам Северна Македонија во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на својот Твитер профил денеска напиша дека имал добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев, за да ја...

Избори во април, триумфализам уште сега

ЕУ-функционери жалат за историската грешка, во Софија ќе има протест пред француската амбасада поради ветото на Макрон, а во Скопје започна тримфализам околу исходот...

Заев: Јасно е дека со коалицијата сме фаворити на изборите

СДСМ наспроти ВМРО ДПМНЕ води. Водиме со 3% поени, тоа го објавивме јавно и транспарентно преку кредибилни агенции кои што го направија тоа, секако...

ВМРО-ДПMНЕ: Неопходно е обединување за обнова на Македонија

Никогаш да не се повтори ваква криминална и антимакедонска власт.Никогаш да не се повтори ваков грабеж и распродажба на националните интереси.Никогаш да не се...

Пратениците денеска ќе расправаат за законите за стечајците и за доверливи информации

Македонското Собрание денеска треба да ја продолжи 114. седница на која се останати за разгледување уште неколку предлог-законски решенија. На дневен ред во второ...

ЦДУ/ЦСУ: Патот кон ЕУ станува отворен за Сeверна Македонија и Албанија

Владејачката германска коалиција ЦДУ/ЦСУ смета дека патот на ЕУ останува отворен за Северна Македонија и Албанија, и покрај негативен исход од минатонеделниот состанок на...

Могерини: Се надевам дека историската грешка со одбивањето на Скопје и Тирана наскоро ќе биде поправена

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ во заминување, Федерика Могерини, оцени дека одложувањето на одлуката на Европскиот совет за отворање пристапни преговори со...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com