31.8 C
Skopje
Saturday, July 24, 2021
spot_img

CATEGORY

Македонија

„Алијанса на Албанците” распали по Владата: Тргнете ја полицијата од Љуботен, понудете работа и подобар живот

Откако финансиската полиција упадна во селото Љуботен и врши претреси од рано наутро поради тутунот, Алијансата за Албанците ги повика полициските сили да ги...

Судењето за „Титаник“ ќе продолжи на 5 јули

Судењето за „Титаник“ на СЈО ќе продолжи на 5 јули. Денешното рочиште беше одложено поради отсуство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски. Во случајот „Титаник“...

Поднесено обвинение против Ел Чека

Основното јавно обвинителство Кичево поднесе обвинение против Ел Чека за неовластено прислушкување и тонско снимање. „Обвинетиот при крајот на месец мај оваа година, од профил...

Столтенберг се надева дека до декември Северна Македонија ќе стане полноправна членка на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг се надева дека процесот на ратификација на пристапниот протокол за Северна Македонија ќе се заврши до декември годинава,...

Славески: Самоименувањето на Заев за министер за финансии нема да им се допадне на меѓународните финансиски институции

Поранешниот министер од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и професор, Трајко Славески во вечерашното гостување на телевизија Телма изјави дека потегот на премиерот Зоран Заев да...

Претседателот Пендаровски ја продолжува посетата на Германија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја продолжува официјалната посета на Сојузна Република Германија. Пендаровски вчера се сретна со германскиот министер за надворешни...

Затворен патот од Драчево кај пругата до селото Лисиче

Од денеска патот од Драчево кај пругата до селото Лисиче ќе биде затворен една недела поради асфалтирање, информира АМСМ. Интензитетот на сообраќај на патните правци...

Пратениците утре ќе гласаат за реконструкцијата на Владата

Собранието утре во рамки на 103. седница треба да ги гласа предлозите за разрешување на членови на Владата и за избор на нови министри. Пратениците...

Рочиштето за „Монструм“ одложено за 1 јули, не дојдоа сведоци

Неодржувањето на закажаното рочиште предизвика револт кај родителите на убиените момчиња, кои повторно побараа од судот да се декласифицираат пет телефонски броеви кои биле...

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов направи храбар чекор и ѝ кажа „не“ на неработливата и криминална Влада

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик-министер за образование. „ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на Атанасов да го напушти бродот...
- Advertisement -spot_img

Latest news