17.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022
spot_img

CATEGORY

Македонија

ДС: Парламентот да расправа за инвестициите во инфраструктурата

Анализата на извршената ревизија на успешноста на „Задолжување на субјектите од јавниот сектор, степен на искористеност на кредитите и заемите, платени и стварни трошоци“,...

Маричиќ за исвиркувањето на македонскиот јазик: Тоа не беше иницирано од ДУИ

Вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ вели дека свирежите за време на „Peace Festival“ или фестивалот на мирот на плоштадот Скендербег во Скопје не биле...

Ист газда со две фирми увезува јаглен за РЕК Битола

Две од трите фирми со кои државната компанија Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) склучила договори за набавка на јаглен имаат ист човек во сопственичката...

Итро користен инструментариум против проширувачкиот континуум

Формалниот статус на Македонија во нејзиниот евроинтегративен процес е земја-кандидат со отворен преговарачки процес по одржувањето на првата меѓувладина конференција со ЕУ, на 19...

Андонов до Мицкоски: Најголем проблем си ти Христијан, и твоето полтронско опкружување

Како човек да нѐ напише една најобична, тривијална колумна за нашето бедно секојдневие во политикантскиот жабокрек на македонската политичка сцена? Нема спас, колку и да...

Kонтрола во продажни објекти во Чаир, изречени 12 мерки

Припадници на Единицата за интервентна полиција во координација со инспектори од Државниот инспекторат за труд, денеска во периодот 10 до 17 часот, на подрачјето...

Колку пари ќе потрошат родителите за да подготват прваче за на училиште?

На први септември најмногу му се радуваат првачињата, но и нивните родители, кои учебната година ќе ја дочекаат со значително испразнет семеен буџет. За две...

Нова провокација од Бугарија, бугарско знаме на споменикот на Гоце Делчев во Скопје

Пред три дена активисти на бугарската Фондација Македонија поставија бугарско знаме на споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје. Тие најавија дека...

Мицкоски ја заложи политичката кариера, од СДСМ велат „Може веднаш да си даде оставка“

Ќе ја напуштам политиката ако било кој од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ гласа за промена на Уставот, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој порача дека...

Најмногу дожд во Тетово, најмалку во Скопје

Најмногу дожд во изминатите 24 часа наврнал во Тетово, 21 литар на метар квадратен, а најмалку во Скопје-Зајчев Рид, Демир Капија, Дојран и Берово,...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com