6 C
Skopje
Sunday, May 9, 2021
spot_img

CATEGORY

Македонија

Пратениците денеска треба да гласаат за избор на новите министри

Пратениците на денешната собраниска седница треба да гласаат за именувањето на новите министри, откако вчера по десетчасовна расправа на која имаше остри реплики и...

Реконструкцијата е рециклирање неспособен кадар, порачаа младите од Беса

Младите од Движењето Беса денеска пред зградата на Владата оставија дршка од метла зашто сметаат дека реконструкцијата во владиниот состав е козметичка и рециклирање...

Мемеди најави напуштање на сите функции ако го разрешат неговиот министер

СДСМ да го повлече предлогот за разрешување, а ДУИ да не гласа за разрешување на нашиот министер, Сухејл Фазлиу, порача пратеникот од Национална демократска...

Димитров: Со почит и пријателство ќе се најде решение за прашањата со Бугарија

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека земјава со Бугарија дели големи заеднички цели и оти ќе најдат решение за прашањата, како тоа...

Заев – Сореиде: Поддршка на интеграциите и политичкото лидерство како добар пример за целиот регион

ремиерот Зоран Заев, придружуван од заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски и министерот без ресор задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми денеска се сретна...

Заев го повлекува предлогот да биде министер за финансии

Уставот и Законот за Влада дозволуваат премиерот да биде и министер. Сепак, му дадов налог на кабинетот да ја повлече мојата кандидатура за министер...

Заев: Тевдовски е сменет затоа што јас влегувам, а не дека не работи, доаѓаат убави времиња за Македонија

Премиерот Зоран Заев во своето гостување во вестите на телевизија Сител истакна дека министерот за финанси, Драган Тевдовски не си ја вршел лошо работата...

Почна аплицирањето за субвенциите за електричните тротинети и велосипеди

Градот Скопје денеска распиша два јавни повици, Јавен повик за субвенционирање на граѓаните на подрачјето на градот Скопје за купување електрични тротинети во 2019...

Утре без струја делови од неколку скопски општини

Заради планирани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре без електрична енергија ќе останат делови од општините Бутел, Ѓорче Петров, Аеродром, Кисела Вода и...

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија под власт на СДСМ ништо не се гради, нема инвестиции и нема проекти

Во Македонија под власт на СДСМ ништо не се гради, нема инвестиции, нема проекти. За првите пет месеци од годинава се реализирани само минорни...
- Advertisement -spot_img

Latest news