29.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022
spot_img

CATEGORY

Македонија

Ковачевски-Мишел: Предлогот предвидува чист македонски јазик, еднаков со останатите јазици членки на ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска имаше средба со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел. На средбата, премиерот Димитар Ковачевски и претседателот Шарл Мишел потенцираа дека европскиот...

НСДП го прифаќа францускиот предлог

Извршниот одбор на НСДП, ставајќи го државниот интерес во преден план, одлучи да го прифати компромисниот „Предлог на Француското претседателство“ за решавање на спорот...

Почнува конференцијата на „Економист“ во Атина, Битиќи и Заев меѓу учесниците

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи и поранешниот премиер Зоран Заев, според официјалната агенда, ќе...

Претпладне пекол, попладне краткотрајно невреме

Времето денеска претпладне ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност, а попладне и во вечерните часови ќе има развој на...

Укинувањето на додатокот за трето и четврто дете денес пред Уставен суд

На дневен ред на денешната седница на Уставниот суд се иницијативите поднесени на членот 38 став 3 од Законот за заштита на децата и...

Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, синоќа го свика Стратешкиот совет за надворешна политика со цел одржување на консултации за предлогот на ЕУ за...

СДСМ: Најмалку четворица полицајци се повредени на вчерашните протести

Најмалку четворица полицајци биле повредени по синоќешните протести против францускиот предлог, тврди владејачкиот Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. „На Денот на независноста на САД, на Денот...

Стевановиќ: Порастот на ковид-случаи се должи на зголемената раздвиженост и малиот процент на вакцинирани

Зголемувањето на ковид-позитивните пациенти периодов се должи на зголемената раздвиженост, мал процент на вакцинирани против коронавирусот и опаѓање на имунитетот, изјави за МИА директорката...

Маричиќ и Османи: Сите четири забелешки на ВМРО-ДПМНЕ се веќе инкорпорирани во предлогот

Сите четири забелешки на ВМРО-ДПМНЕ се веќе инкорпорирани во предлогот, истакнаа вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи Бујар...

Османи: Францускиот предлог и протоколот се два неповрзани процеси

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во синоќешното гостување на Националната телевизија, истакна дека францускиот предлог и протоколот се два неповрзани процеси. „Францускиот предлог ја...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com