4 C
Skopje
Sunday, April 11, 2021

CATEGORY

Македонија

Калајџиев: Ако се разреши Јанева, автоматски завршува мандатот на сите обвинители во СЈО

Универзитетскиот професор Гордан Калајџиев изјави дека во СЈО не може да се избира вршител на должност специјален јавен обвинител, затоа што се работи за...

Заев денеска ќе го достави предлозите за нови министри и заменици-министри

Премиерот Зоран Заев денеска се очекува да ги достави до Собранието предлозите за испразнетите министерски места во Владата. Засега, не се знае кога ќе...

Коста Петров нов потпретседател на СДСМ: Немањето искуство во политиката е мојот адут

Авторот и ПР експерт, Коста Петров вечерва е избран за еден од потпретседателите на владејачката СДСМ. Нов потпретседател е и министерката Мила Царовска, а оваа...

Кривичниот суд ја отфрли жалбата, Јанева останува во притвор

Кривичниот суд ја отфрли жалбата на шефицата на СЈО, Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор. Судот синоќа и одреди притвор на Јанева, која е...

Советот на обвинители најдоцна утре ќе го добие извештајот за притворањето на Јанева и ќе почне постапка за нејзино разрешување

Денеска или најдоцна утре Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција писмено ќе го извести Советот на јавни обвинители за сите досега преземени...

Почна седницата на Централниот одбор на СДСМ

Централниот одбор на СДСМ ја започна 11-та седница во седиштето на партијата во Скопје. Претходно се одржа и седница и на Извршниот одбор. Премиерот...

Османи: Неселективната борба против корупцијата е услов без кој нема напредок кон ЕУ

Владеењето на правото и неселективна борба против корупцијата е услов без кој нема прогрес на европскиот пат. Случајот „Рекет“ е тест за институциите токму...

Арсовски: Јанева и Заев се лице и опачина на иста паричка која што значи криминал

Катица Јанева и Зоран Заев се лице и опачина на иста паричка која што значи криминал. Катица Јанева е рекетарот на Зоран Заев, а...

Дали истрагата за „Рекет“ ќе допре до Врховен суд?

Дали треба да се испита работењето на одредени судии откако истрагата за случајот „Рекет“ се прошири на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која заврши...

ЕК засега не го коментира “Рекет“, очекува темелна истрага

Европската Комисија засега се воздржува од коментари за случајот „Рекет“ и вчерашната одлука за притвор на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, изјавиле за МИА...
- Advertisement -

Latest news