19 C
Skopje
Thursday, March 4, 2021

CATEGORY

Македонија

Грчкиот претседател му го додели мандатот на Мицотакис

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос на лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис му го додели мандатот за формирање Влада. „Претседателот на државата, господинот Прокопис Павлопулос по...

Детектор: Иселувањето е опција за 70% од студентите

Иселувањето надвор од државата е опција за дури 70% од студентите, покажа најновото истражување на јавното мислење „Иселување на младите и квалитет на живот“,...

Богојески: Мицотакис нема да ги попречува интеграциите на Македонија

Новата Влада на Република Грција нема воопшто ништо да промени во однос на НАТО интеграцијата на Македонија. Истото ќе биде и со ЕУ интеграцискиот...

ВМРО-ДПМНЕ: Република Македонија под водството на криминалната банда и аболицираниот Заев е загубена држав

Република Македонија под водството на криминалната банда и аболицираниот Заев е загубена држава. Држава во која граѓаните ја загубија надежта дека може да биде...

Заев потврди дека ако автопатот Миладиновци-Штип е веќе именуван „Гоце Делчев“, ќе остане „Гоце Делчев“

Одговарајќи на новинарски прашање дали планира да го преименува автопатот Миладиновци-Свети Николе- Штип со оглед на одлуката на претходната Влада која била и објавена...

Новo рочиштe за незаконското следење на 5.827 телефонски броеви, случајот „Таргет–Тврдина“

Во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина” на СЈО. На претходното рочиште беа сослушувани сведоци. Случајот...

Пендаровски на Самитот на ПСЈИЕ во Сараево

Претседателот Стево Пендаровски денеска и утре ќе учествува на Самитот на шефови на држави и влади на земјите – учеснички во Процесот за соработка...

Антикорупциска побарала М-НАВ да ги достави документите од набавката на радарскиот систем

Државната комисија за спречување корупција доставила барање до М – НАВ да им ги достават сите документи во врска со тендерот за радарскиот систем...

Алтмајер: Северна Македонија и Албанија не се подготвени за членство во ЕУ

Германскиот министер за економија, Петер Алтмајер, изјави дека Северна Македонија и Албанија напредуваат, но сè уште не се подготвени за членство во ЕУ, бидејќи...

Заев: Очекуваме ЕУ да го исполни ветувањето за стартот на преговорите

Северна Македонија ги оствари сите препораки на Европскиот совет од јуни 2018 година и ја добивме најсилната препорака за отпочнување на преговорите за членство...
- Advertisement -

Latest news