4 C
Skopje
Sunday, April 11, 2021

CATEGORY

Македонија

Димитров од Париз: Имаме историска шанса во октомври да добиеме датум за преговори со ЕУ

Добивањето позитивна одлука за отпочнување пристапни преговори со ЕУ е уважување и конкретно вреднување на очигледните резултати и постигнувања, а што истовремено ќе создаде...

Заев и Мицкоски ќе пресечат за СЈО на вечерашната лидерска средба

Решение за Законот за јавно обвинителство, со кој се регулира и судбината на Специјалното јавно обвинителство денеска ќе се обидат да најдат премиерот и...

Палмер: Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа...

Заев и Мицкоски во вторник ќе разговараат за Законот за ЈО, а веројатно и за предвремени избори

Претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Христијан Мицкоски и Зоран Заев во вторник ќе седнат на заедничка маса во обид да постигнат финален...

Мицотакис: Уште не е предвидена средба со Заев, но во некој момент ќе се сретнеме

Атина, 8 септември 2019 (МИА) – Сѐ уште не е предвидена некоја средба со господинот Заев, но очигледно е дека во некој момент ќе...

Жбогар заигра на „Македонско девојче“ на Денот на независноста

Евроамбасадорот Самуел Жбогар беше еден од гостите на вчерашната прослава на 8 Септември – Денот на независноста, која под мотото „Боите на независноста“ се...

Со пораки за единство одбележан Денот на независноста, од утре нови обиди за носење на Законот за ЈО

Со пораки за единство, повторно обединување на сите како на денот кога во 1991 година беше прогласена независноста, но сега сплотени во стратешките цели...

Во Скопје казнети се 33 шофери за пребрзо возење

Вчера од 6 до 24 часот скопската полиција спроведе акциска контрола за откривање на возачи кои ја пречекориле брзината на движење со моторно возило...

MИЛОШОСКИ ЗА НОВИТЕ МОМЕHТИ ВО “РЕKЕТ“: Кој реkетиpал и уцeнуBaл со снимки од мaлолетничkи

Кодипаните објави на новинарот Героски, заедно со дојавите од другите социјални мрежи, даваат сериозни индиkации за зл оупотреба на службената положба од страна на...

Биљали, Узунов, Спасов не се веќе советници на Заев

Листата што ја доби „Независен весник“ со надворешни соработници на премиерот Зоран Заев има претпрено одредени кадровски промени. Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии...
- Advertisement -

Latest news