9 C
Skopje
Friday, February 26, 2021

CATEGORY

Македонија

Северна Македонија и САД ќе потпишат нов меморандум за соработка во одбраната

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и помошник-секретарот за одбрана на САД за меѓународни безбедносни прашања Мара Карлин денеска попладне истовремено во Скопје и во...

Протест поради „Монструм“, посебен режим на сообраќај во Скопје

Министерството за внатрешни работи соопшти дека денеска поради најавен протест, од 13 часот затворени за сообраќај ќе бидат улиците: „Христијан Тодоровски-Карпош“, „Џон Кенеди“, „Цветан...

17 години од смртта на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата

Со положување цвеќе на гробот и на спомен-обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 17-годишнината од неговата смрт во...

Кога и како се користи Европски извештај при сообраќајки?

„Европскиот извештај – Извештај за сообраќајна незгода“ е образец изготвен од Националното биро за осигурување. Истиот се добива бесплатно од друштвото за осигурување при...

Вакцинацијата на здравствените работници ќе заврши најмногу за две недели, најави Филипче

Исклучително е висок процентот на здравствени работици коишто покажаа интерес да се вакцинираат, оцени министерот за здравство, Венко Филипче. Како што најави, во следниот период,...

Инспектори ќе ги казнуваат несовесните посетители во зоолошка

Од овој викенд, службите на Инспекторатот на Град Скопје ќе ги казнуваат несовесните посетители кои ќе хранат и вознемируваат животни во скопската зоолошка градина....

Мицкоски: Ќе дадеме поддршка на Алијанса и Алтернатива за интерпелацијата на Спасовски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мискоски, изјави дека опозицијата ќе ја поддржи иницијативата на Алијанса и Алтернатива за интерпелација на министерот за внатрешни работи Оливер...

Шилегов: Скопјани ќе добијат слободен јавен простор на Кејот „13 Ноември”

Скопјани ќе добијат слободен јавен простор на Кејот „13 Ноември", рече денеска градоначалникот Петре Шилегов, одговарајќи на советничко прашање. Шилегов детално го објасни проектот за...

Заев за случајот „Монструм“ : Процесот е воден на транспарентен начин

Многу е важна нашата улога каква држава, какво општество димензионираме, во кој правец ја насочуваме државата и пред се младите луѓе. Затоа што не...

Николовски: Помина времето кога државата се користеше за лично и партиско богатење

Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски денеска како неточни ги отфрли информациите дека фирма блиска до...
- Advertisement -

Latest news