1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023
spot_img

CATEGORY

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија под власт на СДСМ ништо не се гради, нема инвестиции и нема проекти

Во Македонија под власт на СДСМ ништо не се гради, нема инвестиции, нема проекти. За првите пет месеци од годинава се реализирани само минорни...

Заев: Над 200 функционери ќе бидат сменети, процесот ќе заврши на почетокот на јули

Над 200 лица ќе опфати најавената „метла“ на премиерот Зоран Заев. Покрај министрите, за кои веќе утре Собранието треба да ги разреши и да...

Министерката за надворешни работи на Норвешка во работна посета на земјава

Денеска, во работна посета на Република Северна Македонија, ќе претстојува Ине Ериксен Сореиде, министерка за надворешни работи на Кралството Норвешка. Во рамките на посетата министерката...

Предлозите за новите министри денеска на собраниска седница

Собранието денеска во рамки на 103. седница треба да ги гласа предлозите за разрешување на членови на Владата и за избор на нови министри. Пратениците...

Унгарскиот парламент го ратификуваше протоколот за пристапување на Македонија во НАТО

Со 153 гласа „за“ пратениците од Унгарија едногласно го ратификуваа протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО. На чинот на ратификувањето присуствуваше претседателот...

Пендаровски: Нашиот план Б се преговори до крајот на годината

Преспанскиот договор бараше огромна храброст и визија, верувам дека тоа го имаат сфатено и во Германија. Затоа Северна Македонија нема план Б. Нашиот план...

„Алијанса на Албанците” распали по Владата: Тргнете ја полицијата од Љуботен, понудете работа и подобар живот

Откако финансиската полиција упадна во селото Љуботен и врши претреси од рано наутро поради тутунот, Алијансата за Албанците ги повика полициските сили да ги...

Судењето за „Титаник“ ќе продолжи на 5 јули

Судењето за „Титаник“ на СЈО ќе продолжи на 5 јули. Денешното рочиште беше одложено поради отсуство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски. Во случајот „Титаник“...

Поднесено обвинение против Ел Чека

Основното јавно обвинителство Кичево поднесе обвинение против Ел Чека за неовластено прислушкување и тонско снимање. „Обвинетиот при крајот на месец мај оваа година, од профил...

Столтенберг се надева дека до декември Северна Македонија ќе стане полноправна членка на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг се надева дека процесот на ратификација на пристапниот протокол за Северна Македонија ќе се заврши до декември годинава,...
- Advertisement -spot_img

Latest news