-2.2 C
Skopje
Sunday, February 5, 2023
spot_img

CATEGORY

Македонија

Буџакоски: Никаде во законот на СЈО не стои дека Јанева може да предава предмети на ОЈО

Стефан Буџакоски, професор по казнено право при своето гостување на вчерашните вести на ТВ „Алфа“ посочи дека во законот за СЈО нигде не стои...

И интимни, вулгарни и приватни разговори има во „бомбите“ за „Монструм“, ќе се прави селекција

Во бомбите во случајот „Монструм“ има и интимни и приватни разговори. Ова на денешното рочиште го соопшти судијата Огнен Ставрев, кој рече дека ќе...

Кирацовски: Не знаев дека Боки 13 врши рекет

Пратеникот и доскорашен генерален секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, по двочасовниот распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција изјави дека не знаел оти...

Спасовски: Сега е моментот за ефикасна, неселективна и многу силна борба против криминалот

Интензивно се работи по наредби на Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција за целосно расчистување на случајот „Рекет“. Тоа е многу важно и...

Фетаи: Важно е виновните да одговараат, а не кој ќе ги гони

Обвинителката Фатиме Фетаи пред денешното рочиште за случајот „Монструм“, рече дека не е битно кој ќе ги застапува предметите на СЈО, туку е важно...

Денеска и утре делегација на Венециската комисија во Скопје на разговори за Законот за јазиците

Делегација на Венециската комисија денеска ќе престојува во земјава, каде ќе се сретне со членови на пратенички групи и пратеници од помали етнички заедници...

Предметите на СЈО се селат во ЈО

На 10 дена пред истекот на мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор во КПУ Затвор Скопје – Скопје како...

Денеска ќе се расправа за разрешувањето на Јанева

За евентуалното разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе се расправа денеска, за кога е закажана седницата на собраниската Комисија за прашањата на...

Калајџиев: Лудост е зад „Рекет“ да стојат само Боки 13 и Катица Јанева

Гордан Калајџиев, универзитетски професор, при гостување на емисија во Новинската Агенција „Журнал“ на албански јазик, посочи дека зад „Рекет“ не може само да се...

ВМРО-ДПМНЕ продолжува да работи на сценарио Македонија да не добие датум за преговори со ЕУ

ВМРО-ДПМНЕ продолжува да работи на сценарио Република Северна Македонија да не добие датум за преговори со ЕУ. Токму затоа не сакаат СЈО да продолжи...
- Advertisement -spot_img

Latest news