5.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022
spot_img

CATEGORY

Македонија

ВМРО – Народна партија го поддржува предлогот за една изборна единица

ВМРО-Народна партија покрај илјадниците повици и апели, уште еднаш упатува поддршка за промена на изборниот законик со што Македонија ќе биде – една изборна...

Одбиено барањето за запирање на „Таргет-Тврдина”, судењето продолжи со сведочење на Верушевски

Судечкиот совет го одби барањето на адвокатите на обвинетите за запирање на постапката за предметот „Таргет -Тврдина” како неосновано иденешното рочиште продолжи со сослужување...

Осум вонпарламентарни партии со шест барања за Изборниот законик

Осум вонпарламентарни партии – Глас за Македонија, Единствена Македонија, Левица, МААК, Подем, Работничка земјоделска партија, ТМРО и ФРОДЕМ изнесуваат шест барања во врска со...

Атина ќе потпише договор за надзор на воздушниот простор на Скопје

Началниците на генералштабовите на Грција и Северна Македонија ќе потпишат договор за надзор на воздушниот простор на Скопје, што во овој момент е императив,...

Верушевски се појави во судница, ќе сведочи за масовното прислушување

Ексразузнавачот и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, Зоран Верушевски, утрово се појави во Кривичниот суд во Скопје да сведочи во предметот...

Могерини: Преговорите со Северна Македонија и Албанија клучни и за ЕУ

На вечерата, одржана на маргините на Генералното собрание на Обединетите Нации, се разговарало за европската перспектива на регионот и за остварениот напредок досега. „Тие изразија...

Заев на Генералното собрание на ОН, планирана е и средба со Мицотакис

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев од денеска до сабота ќе престојува во Њујорк каде што ќе учествува на 74. Генерално собрание на...

Нова средба за законот за јавно обвинителство

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство.Денешната средба на работните групи за законот...

Боки 13 на распит за „Рекет“

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит денеска треба да биде спроведен првоосомничениот за случајот „Рекет“, Бојан Јовановски познат како Боки...

Во Скопско се пука од сите калибри, граѓаните во страв, МВР не слуша ништо

Над 30 часа траат интензивните пукотници од разни видови оружја во скопската населба Ченто и селото Сингелиќ. Очевидци кои живеат во овој дел од главниот...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com