26.8 C
Skopje
Wednesday, August 10, 2022
spot_img

CATEGORY

Editor Picks

Македонија и ЕУ – Уште една изгубена година со надеж дека следната ќе биде подобра

За Северна Македонија, како и за другите земји-кандидати за ЕУ во регионот, ова е јасно предупредување дека секој мал чекор поблиску до Брисел е...

Германскиот министер за здравство: Короната едноставно не се предава

Германскиот министер за здравство, Јенс Шпан, денеска изјави дека пандемијата на коронавирус во Германија стагнира откако неколку недели била во опаѓање, додавајќи дека Ковид-19...

Димитров: Преговарачката рамка да се фокусира исклучително на реформите, а не на историјата

Ние сме посветени да го почнеме пристапниот процес. И ќе останеме упорни во барањето на достоинствено, европско решение на предизвикот со кој се соочивме....

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За Португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник од земјата која е...

Амбасадорката Брнз: Бевме многу разочарани од бугарската блокада

Веруваме дека Северна Македонија има покажано оти е подготвена за нејзината прва меѓувладина конференција, која се надеваме дека се` уште ќе може да се...

Португалија се надева на прва меѓувладина конференција со Скопје до јули

Португалската државна секретарка задолжена за ЕУ, Ана Паула Закариаш, порача дека нејзината земја која претседава со ЕУ до први јули годинава се надева дека...

Застој во употреба на Законот за јазиците

Дури две години по стапувањето во сила на Законот за употреба на јазиците, ниту една институција не е санкционирана за непочитување на двојазичноста, како...

Бугарија упати демарш до МНР поради запалено бугарско знаме во Вевчани

Бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов упатил остра вербална нота до македонското Министерство за надворешни работи по информациите дека е запалено бугарско знаме на...

Коалиција ААА : Дали народниот правобранител беше цената на измамата?

Како и да е, главниот јунак на последните избори, Насер Зибери има две одговорности: првата е политичка - тој не може да биде народен...

14 кандидати за ДИК, партиите веќе имаат свои фаворити

Александар Даштевски и Бобан Стојаноски, актуелен пратеник се двата предлози на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за претседател и член во Државната изборна комисија потврдуваат од опозициската...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com