1 C
Skopje
Monday, March 8, 2021

CATEGORY

Топ вести

Цуцуловски: Предлагајќи да се формира Влада за национален спас, Заев конечно призна дека македонската држава е пред целосен колапс

Предлагајќи да се формира Влада за национален спас, Заев конечно призна дека македонската држава е пред целосен колапс. Меѓутоа, уште сега ќе треба да...

На граѓаните им следува, но малку знаат за бесплатна правна помош

Во текот на минатата година вкупно 2 689 лица добиле примарна и 136 секундарна правна помош, а за тоа се потрошени само една третина...

Сирил Бомгартнер, амбасадор на Франција во Македонија: Преговори со ЕУ ќе има, Франција ќе ви биде искрен партнер!

Беше и сѐ уште е важно постапката за членство да се води со неопходната строгост за да бидеме сигурни дека реформите се реални и...

Почитувањето на протоколите за заштита клучно при пописот

Првата фаза од пописот се одвива тековно, согласно со пропишаните безбедносни протоколи и според властите и надлежните институции, нема причина тој да се одложи....

Влада: Нема барање од Бугарија бугарската етничка заедница да биде вметната во нашиот Устав

Досега во преговорите со Република Бугарија не е разговарано бугарската етничка заедница да биде вметната во нашиот Устав и нема такво барање од бугарските...

Ќучук: Добрососедски односи клучен дел од процесот, но не од преговарачката рамк

Известувачот за Северна Македонија во Европскиот Парламент, Илхан Ќучук, изјави дека е задоволен од широката поддршка за неговиот извештај за земјата во Европскиот Парламент,...

Да не се политизира пописот, порачува Европската комисија

Европската комисија бара сите страни да се однесуваат конструктивно и да не го политизираат процесот, јавува МИА од Брисел. Откако македонската Влада и претседателот обвинија...

Kучук: Комисијата за надворешни работи на ЕП го усвои извештајот за напредокот на Македонија

Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент ги усвои извештаите за напредокот на Македонија и Албанија на патот кон ЕУ, информира европратеникот и известувач...

Ќучук: Комисијата за надворешни работи на ЕП го усвои Извештајот за напредокот на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент ги усвои извештаите за напредокот на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ, информира европратеникот и...

Холанскиот амбасадор: Бугарија беше сама во блокадата, но само спроведените реформи ќе ве однесат во ЕУ

„Во март кога беше договорено С. Македонија да ги почне преговорите, земјите членки со месеци работа на преговарачката рамка со ЕК. Како и во...
- Advertisement -

Latest news