23.8 C
Skopje
Friday, June 25, 2021
spot_img

CATEGORY

Технологија

Instagram сега овозможува да се кријат лајковите

Повеќе од две години по првиот експеримент со криење на лајковите, Instagram сега ја официјализира оваа функција. Апликацијата сега ќе им овозможи на сите...

Netflix планира да влезе на гејминг пазарот

Netflix доминира со пазарот за видеостриминг, а компанијата наводно размислува за нов сервис кој на претплатниците ќе им овозможи пристап до видеоигри. Изминатата година и...

Facebook и Google казнети во Русија со над 430.000 долари

Технолошките гиганти Facebook и Google добија казна од руски суд зашто не ја избришаа содржината што Москва ја смета за нелегална. Facebook ќе треба да...

„Чудовиште“ од батерија ќе ги наполни одеднаш вашиот лаптоп и смартфон

SuperTank е екстерна батерија која на Kickstarter собра повеќе од половина милион долари и може истовремено „како од шега“ да наполни до четири уреди. Што...

Новата функција на Googlе Maps им помага на корисниците никогаш да не се изгубат

Покрај прилагодените информации и подеталните мапи, Google Maps ја подобрува и функцијата Live View, што сега ќе обезбеди дополнителни информации и ќе им помогне...

Италијанците ќе градат „електричен“ автопат!

Неколку компании ги здружиле силите за да го започнат проектот Arena del Futuro во Италија Со комбинирање на силите, сите вклучени страни ќе создадат посебен...

Симулација на NASA: Ниту една сегашна технологија не би можела да запре астероид

Експертите на NASA и другите вселенски агенции ширум светот во април се соочија со загрижувачката можност дека, како што им беше кажано, мистериозен астероид,...

Идните Google Play ажурирања можат да ги подобрат перформансите на Snapdragon чиповите

Qualcomm и Google објавија дека ажурирањата за Neural Networks API ќе бидат испратени се испорачуваат со надградбите за Google Play Services. Ова ќе биде...

HP Omen 16 пристигнува со Radeon RX 6000M графика

HP неодамна го претстави својот прв лаптоп што ја користи Radeon RX 6000M графичката карта, а во прашање е Omen 16 2021. Покрај тоа што...

Microsoft Office за Android конечно доби темен режим

Microsoft конечно понуди Dark Mode за својата Office апликација дизајнирана за оперативниот систем Android. Апликацијата Office е достапна за iOS и Android повеќе од една...
- Advertisement -spot_img

Latest news