1 C
Skopje
Monday, March 8, 2021

CATEGORY

Технологија

Објавен е нов апдејт за Nintendo Wii U конзолата

Nintendo одлучи да ги израдува сопствениците на старите Wii U конзоли објавувајќи официјален софтверски апдејт, прв пат од 2018 година. По речиси две и...

Компанија од САД предупредува: Сајбер војната е неизбежна, ќе страдаат и обични граѓани

Извршниот директор на FireEye, Кевин Манида, предупреди на опасностите со кои се соочува населението во САД. „Следниот неизбежен конфликт ќе се случи во сајбер просторот,...

Google ќе објавува нови Chrome ажурирања на секои четири недели

Google Chrome вообичаено добива нови одлични функции на секои шест недели, без разлика дали се работи за ажурирање за безбедност, стабилност или брзината. Тоа...

Ричи Пенг: Изградба на оптимални 5G мрежи со одржливи иновации

На конференцијата за медиуми на Huawei, во рамките на MWC 2021 саемот во Шангај, Ричи Пенг, Претседател на 5G линијата производи на Huawei одржа воведен...

Русија се подготвува за прва мисија на Венера

Русија почна да работи на спроведување на мисијата „Венера Д“, чија цел е проучување и испитување на површината на Венера. Како што велат од Институтот...

Роверот што слета на Марс работи на Apple процесор стар 20 години

NASA потрошила околу 2,7 милијарди долари во развојот на роверот Perseverance, но постои добра причина зошто вселенската агенција се одлучи на процесор стар повеќе од...

MicroLED телевизор на преклоп со дијагонала од 165 инчи (ВИДЕО)

Откако почна пандемијата, луѓето се сè повеќе заинтересирани за стриминг платформите, а посебно за ТВ уредите. Ова беше шанса за многу произведувачи да експериментираат и да...

Meizu 18 и 18 Pro објавени со Snapdragon 888 чип и закривен екран

Meizu 18 серијата телефони е официјално претставена во Кина. Meizu 18 и Meizu 18 Pro ги карактеризира Snapdragon 888 чипсет со 5G поддршка, а имаат...

WhatsApp додава гласовни и видео повици во својата десктоп апликација

Еден-на-еден гласовните и видео повици конечно се достапни во рамките на WhatsApp десктоп апликацијата за Windows и Mac. Популарниот сервис за размена на пораки овие...

Додека го планираат воведувањето на 5G, источноевропските земји мораат да се грижат за повеќе од самата технологија

Иако на воведувањето на 5G технологијата во земјите од Источна Европа често се гледа преку призмата на геополитичка лојалност, технологијата може да направи голема...
- Advertisement -

Latest news