4.8 C
Skopje
Tuesday, January 31, 2023
spot_img

CATEGORY

Свет

ИОМ: Од 2014 година секој ден во просек животот го губи по едно дете

Агенцијата на Обединети нации за миграција денеска соопшти дека во просек секој ден едно мигрантско дете го губи животот или исчезнува на опасните патувања...

Телата на удавените татко и ќерка ќе бидат вратени во Ел Салвадор

Телата на таткото и ќерката што се удавија во реката Рио Гранде во обид да стигнат до територијата на САД, ќе бидат вратени во...

Очите вперени кон Трамп и Си на самитот на Г20 во Јапонија

Лидерите на Г20 денеска и утре се среќаваат на самит во Јапонија, кој се очекува да биде најважниот состанок на групата дваесет земји со...

Анализа: При селфи загинале петпати повеќе луѓе во светот отколку од напади на ајкули

При селфи загинале петпати повеќе луѓе отколку при напади на ајкули во светот. Во периодот меѓу октомври 2011 и ноември 2017 година, најмалку 259...

Состанок Путин – Трамп на маргините од самитот Г20

Рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Доналд Трамп ќе имаат едночасовна средба која е закажана за 28 јуни на маргините од самитот на...

15 лица загинаа во стампедо на Мадагаскар, газеле еден врз друг за да влезат на концерт

Најмалку 15 лица загинаа, а над 80 се повредени во стампедо до кое дошло пред почетокот на концерт на стадионот Махамасина во главниот град...

Чешката Влада преживеа гласање за недоверба

Владата на Чешка предводена од популистичката партија АНО преживеа гласање за недоверба што опозицијата го побара по серијата протести против премиерот Андреј Бабиш. Резултатот од...

Во Венецуела спречен нов обид за државен удар

Венецуелските власти спречија нов обид за државен удар, изјави министерот за информации, Хорхе Родригез. -Имаме видео запис што покажува дека пари и оружје се префрлени...

Холандските железници ќе им платат отштета на жртвите на Холокаустот

Холандската национална железница НС денеска соопшти дека ќе им исплати десетици милиони евра отштета на Евреите, кои со нејзини вагони биле транспортирани во нацистичките...

Шефицата на хрватската дипломатија нов генерален секретар на СЕ

Хрватската министерка за надворешни работи Марија Пејчиновиќ-Буриќ синоќа е избрана за нов генерален секретар на Советот на Европа. Таа доби 159 гласа, а нејзиниот...
- Advertisement -spot_img

Latest news