18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022
spot_img

CATEGORY

Свет

Блашчак: Во Полска пристигнаа првите американски тенкови „Абрамс”

Првите американски тенкови „Абрамс” на кои ќе се обучуваат војниците од полската армија, пристигнаа во Полска, објави на Твитер министерот за одбрана Мариуш Блашчак. Според...

Ванг Ји: Сите страни мора да извлечат поуки од војната во Украина

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји изјави дека сите страни мора да извлечат поуки од украинската криза. Покрај тоа што сериозно ја погоди Европа,...

НАСА: САД и Русија ја продолжуваат соработката во Вселената

Иако САД воведоа економски санкции против Русија поради војната во Украина, во Вселената двете светски сили наоѓаат начини да продолжат со соработката. Имено, НАСА и...

Несреќа во Израел, автобус излетал од патот, повредени најмалку 38 патници

Најмалку 38 патници се повредени утринава кога автобус со пензионери излетал од автопатот кон Ерусалим, објави „Тајмс оф Израел“. Автобусот минувал низ градот Модин кога...

Пожари беснеат низ Медитеранот, илјадници луѓе се евакуирани

Низ Медитеранот, од Мароко на запад до Крит на исток, пожарите беснеат по топлотниот бран од минатиот вторник, влошен од силните ветрови и сушата....

Министрите за надворешни работи на ЕУ се согласија за уште 500 милиони евра воена помош за Украина

Министрите за надворешни работи на Европската Унија се согласија за дополнителни 500 милиони евра воена помош за Украина, информираше денеска претседателот на Европскиот совет,...

ЕУ обезбеди уште 54.000 вакцини против мајмунски сипаници

Европската комисија обезбеди дополнителни 54.000 дози вакцини против мајмунски сипаници, развиени од биотехнолошката мултинационална компанија „Бавариан Нордик“. Дополнителната набавка следи по првиот договор склучен во...

авионот што се урна во близина на Кавала

контролорите на летање, а пет минути откако известил дека има проблем со еден од четирите мотори и две минути по разговорот со контролната кула...

Адмиралот на НАТО, Роб Бауер во официјална посета на Босна и Херцеговина

Адмиралот на НАТО, Роб Бауер ќе биде во официјална посета на Босна и Херцеговина од денеска до 20 јули. Меѓу другото, планиран е и...

Лукашенко: Не можевме да замислиме дека Југославија ќе исчезне

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека проширувањето на НАТО на исток ги подели Словените на спротивни страни, дека Украина е изгубена за источнословенскиот...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com