16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022
spot_img

CATEGORY

Свет

Макрон: Европа не треба да се плаши од Брегзит без договор

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави синоќа дека Европа не треба да стравува од Брегзит без одлука. Макрон предупреди дека ако новата влада на Велика Британија...

Путин нареди истрага по несреќата во руската подморница

Руските воени власти отворија истрага за пожарот на руската подморница во која животот го загубија 14 морнари. Несреќата се случи за време на редовна подморнска...

Новaта шефица на Европската комисија е штитеничка на Ангела Меркел, има седум деца

Германската демохристијанка Урсула фон дер Лајен, која Европскиот совет ја предложи за функцијата претседател на Европската комисија, е политичарка со богато искуство на чело...

Мартинес и неговата ќерка погребани во Салвадор

Таткото и ќерката кои се удавија во реката Рио Гранде, обидувајќи се илегално да влезат во САД, погребани се во Салвадор. Оскар Мартинес (25) и...

Трамп: Иран си игра со оган

Американскиот претседател Доналд Трамп еден ден откако Техеран соопшти дека го надмина договореното ниво на резерви збогатен ураниум, изјави дека Иран „си игра со...

Спречен терористички напад во Сиднеј, уапсени три лица

Австралиската полиција уапси три лица под сомневање дека инспирирани од ИД планирале напад врз цели во Сиднеј, вклучувајќи згради на полицијата и одбраната, судови,...

Бетел: Не бараме суперѕвезда, потребен е компромис за челниците на ЕУ

Премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел очекува лидерите на ЕУ денеска да постигнат компромис за назначувањето челници на европските институции. -Не бараме суперѕвезда, бараме кандидат со...

Илјадници пожарникари и војници се борат со пожари во Германија

Илјадници пожарникари, војници и припадници на цивилната одбрана и денес се борат со огромни шумски пожари во Северна Германија, во областа што се користи...

Некои пратеници го попречуваа отворањето на седницата на ЕП

Европските пратеници на десничарските партии, кои го поддржуваат брегзит, како и независноста на Каталонија, го попречуваа денешното официјално отворање на седницата на Европскиот парламент. Некои...

Израелска компанија продаде дрон за осум милиони долари

Израелската компанија Аеронаутикс објави денеска дека потпишала договор вреден осум милиони долари за продажба на својот напреден дрон „Орбитер 3″ во неименувана азиска земја. Како...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com