17.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022
spot_img

CATEGORY

Свет

Изгаснат пожарот во хотелот „Космос“ во Москва, 230 луѓе евакуирани

Изгаснат е пожарот што избувна синоќа во хотелот „Космос“ во центарот на Москва, кој зафати површина од 25 метри квадратни. Засега нема информации за евентуални...

Во САД сомнежи дека Пентагон користел крлежи како биолошко оружје

Некои членови на Претставничкиот дом на САД стравуваат дека Пентагон експериментирал со крлежи, а потоа да ги пуштал надвор од лабораториите што предизвикало ширење...

Во САД уапсен поранешниот претседател на Перу

Врз основа на издадена потерница, во САД уапсен е поранешниот претседател на Перу, Алехандро Толедо, соопшти Канцеларијата на јавниот обвинител во Лима. Толедо, кој во...

Педесет деца и возрасни затруени со храна во Русија

Околу 50 деца и возрасни се хоспитализирани поради труење со храна во летен камп на Крим, изјави неименуван градски претставник за ТАС С. „Повеќе од...

Конгресот ги осуди расистичките коментари на Трамп, поднесено е и барање за импичмент

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес со резолуција ги осуди наводните расистички коментари на претседателот Доналд Трамп, кој, според резолуцијата, тој ги упатил кон членките...

Заговорот за атентат вметнат во интригите на Салвини?

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини тврди дека група украински неонацисти, сакале да го убијат. Тие се уапсени поради поседување голем арсенал оружје....

Татко и син отвориле фабрика за лажни ,,ламборџини” во Бразил

Татко и син се уапсени, откако е откриена нивната фабрика во која произведувале лажни автомобили од познатите марки „ферари“ и „ламборџини“.Случајот е оркриен во...

Осуммина мртви при експлозија во рудник во Пакистан

Осум рудари загинаа по експлозија во рудник за јаглен во југозападниот дел на Пакистан, се наведува во официјално соопштение од управата на рудникот. Инцидентот се...

Џонсон не сака да каже со кого ќе живее во Даунинг стрит

Борис Џонсон, кандидат за нов британски премиер, не сакаше да потврди дали тој, ако победи, ќе живее со својата девојка Кери Симондс во резиденцијата...

Украинскиот претседател менува 12 амбасадори

Украинскиот претседател Владимир Зеленски донесе одлука да замени 12 амбасадори, меѓу кои и амбасадорката во Соединетите Американски Држави, Валерија Цели. „Зеленски го започна процесот на...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com