23.8 C
Skopje
Saturday, June 25, 2022
spot_img

CATEGORY

Свет

ПССЕ би можело повторно да ги отвори вратите за Русија

Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), би можело повторно да ги отвори вратите за Русија, санкционирана од 2014 година за својата агресивна политика...

Помпео: Треба да се изгради глобална коалиција против Иран

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, рече дека сака да изгради глобална коалиција против Иран за време на итните консултации на Блискиот Исток. Помпео ова го...

Експлозија во рафинерија за гас во Филаделфија

Во Америка, Филаделфија, дошло до голема експлозија во рафинерија за гас, изјавија од „Fox News“. Рафинеријата се наоѓа во градот, а во нејзина близина има...

Шефовите на држави и влади не се договорија за новите лидери на ЕУ

Лидерите на Европската унија не постигнаа согласност кој ќе ги добие главните функции во Унијата. На самитот во Брисел било решено за ова прашање...

Француски шпион: Член на кралското семејство од ОАЕ поврзан со смртта на Морси

Шеикот Танун бин Зајед ал-Најан, помладиот брат на престолонаследникот на ОАЕ, Мохамед бин Зајед, би можел да е вмешан во ненадејната смрт на поранешниот...

Јапонски ловци придружувале руски бомбардери на планиран лет над Тихиот Океан

Руското Министерство за одбрана соопшти во четвртокот дека руски бомбардери „ту-95 МС“ таргетирале јапонски ловци во одредени фази од планираниот лет над Тихиот Океан,...

Русија ја поздравува идејата заливските држави да потпишат пакт за ненапаѓање

Русија смета дека е интересен и продуктивен предлогот на Иран за земјите од Персискиот Залив да потпишат пакт за ненапаѓање, изјави рускиот заменик-министер за...

Киргистанскиот парламент му го одзеде имунитетот на поранешниот претседател

Парламентот на Киргистан ја поддржа регулативата на парламентарната комисија за одземање на имунитетот на поранешниот претседател на земјата, Алмазбек Атамбајев, изјави за ТАСС извор...

Москва ги отфрли повиците на САД да се зголеми притисокот врз Русија

Москва не обрнува внимание на изјавите на Кели Крафт, кандидат за амбасадор на САД во Обединетите нации, дека притисокот врз Русија мора да се...

Шведското обвинителство се откажува од барањето за екстрадиција на Асанж

Шведското обвинителство денеска соопшти дека нема да поднесе жалба на одлуката на британскиот суд за отфрлање на формалното барање основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж,...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com