18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022
spot_img

CATEGORY

Свет

Во Колумбија убиена кандидатката за градоначалник на Суарез

Кандидатката за градоначалничка на градот Суарез, во југозападна Колумбија, Карина Гарсија, е убиена заедно со уште пет други лица во напад што веројатно го...

Премиерот на Грузија поднесе оставка

Грузискиот премиер Мамука Бахтаѕе поднесе оставка, истакнувајќи дека ја исполнил својата мисија. – Создадена е рамката за развој и затоа одлучив да поднесам оставка,...

САД: Поддршка за Израел, предупредување за Хезболах

Американската Влада изрази загриженост поради зголемените тензии на израелско-либанската граница, давајќи поддршка на Израел и предупредувајќи го либанскиот Хезболах, кој го поддржува Иран, да...

Од денеска на сила новите царини што ги воведе САД за кинеските производи

Oд денеска стапуваат на сила дополнителните царини од 15 проценти за кинеските производи во вредност од повеќе милијарди долари. Претседателот на САД, Доналд Трамп одговарајќи...

Започна контроверзниот лов на делфини во Јапонија

Во Јапонија, во крајбрежниот град Таиџи, започна контроверзниот годишен лов на делфини, за време на кој овие животни се доведуваат до заливот, каде што...

Грифитс: Трагедијата во Јемен мора да се запре

Специјалниот пратеник на ОН за Јемен, Мартин Грифитс, ги осуди воздушните напади на коалицијата предводена од Саудиска Арабија врз заворскиот комплекс во Дамар со...

Британија во хаос, опозицијата сака законски да спречи Брегзит без договор

Главниот советник за Брегзит во британската Лабуристичка партија, Кир Страмер, изјави дека опозицијата планира да го спречи заминувањето на Велика Британија од ЕУ без...

Средба Зариф- Лавров за стратешките односи меѓу Москва и Техеранusije

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф изјави дека Техеран и Москва имаат стратешки врски, додавајќи дека Русија секогаш била покрај Иран во...

Ловец на урагани со авион влета во средиштето на Доријан

Пилот на американската агенција, Национална океанска и атмосферска администрација (НОАА), влета во центарот на ураганот Доријан, кој достигна моќ од петта категорија. Видеото направено во...

Конте очекува нова влада до среда

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека очекува до среда да ги заврши разговорите околу новата италијанска влада. Претседателот на Италија, Серџо Матарела минатата недела му...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com