29.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022
spot_img

CATEGORY

Свет

Северна Кореја: Извршена е проба на ракетниот систем, не на ракетите

Северна Кореја соопшти дека нејзиниот лидер, Ким Џонг-ун го надгледувал првото пробно лансирање на новиот повеќенаменски ракетен систем, пренесе „АП“. Ова го објавила севернокорејската агенција...

Полска се бори против „одлив на мозоци“, го укинува данокот на приходи за млади

Нов закон, кој стапува на сила во Полска од денеска, ќе го укине данокот на приходи за речиси два милиона млади полски работници. Иницијативата...

Трамп му понуди помош на Путин за пожарите во Сибир

Американскиот претседател Доналд Трамп му понудил на рускиот претседател Владимир Путин помош во борбата против големите шумски пожари во Сибир. Како што наведува Кремљ, Трамп...

Ги заборавил децата во автомобил и заминал на работа, кога се вратил по 8 часа веќе било доцна

„Не знаев дека се таму“, им рече Хуан Родригез (39) на полицајците, откако ги оставил своите две деца во загреан автомобил цели 8 часа. Едногодишните...

Кина објави воени вежби на Тајван

Кина објави големи воени вежби во близина на Тајван, неколку дена откако Пекинг објави бела книга за одбрана каде посочи дека нема да...

Во јужниот Пацифик се излеаја 40.000 литри нафта

Чилеанските власти ја истражуваат нафтената дамка што настанала со излевање на 40.000 литри нафта кај еден остров во јужен Пацифик, сооопшти чилеанската морнарица. Рударската компанија...

Британски министер: Здравствениот систем на Британија не е за продажба

Британскиот секретар за трговија, Елизабет Трас, ги предупреди властите во САД дека системот на јавното здравство во Велика Британија – NHS – „не се...

Мексико и Хондурас со програми за 20.000 работни места

Мексико ќе помогне со програми на Хондурас за да се создадат 20.000 работни места меѓу јули и декември 2019 година. – Иницијативата има за цел...

Борис Џонсон во посета на Шкотска

Новиот британски премиер Борис Џонсон заминува денеска во посета на Шкотска на своето прво официјално патување во кое ќе повика на единство, како одговор...

Дваесет загинати и над 50 ранети во напад врз канцеларии на политичка партија во Кабул

Дваесет луѓе загинаа и над 50 се ранети во напад врз канцеларии на политичка партија на кандидатот за потпретседател на Авганистан, Амрула Салех. Нападот почна...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com