17.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022
spot_img

CATEGORY

Свет

Џавид: Велика Британија ја напушта ЕУ на 31 октомври со или без договор

Велика Британија може да ја напушти Европската Унија на 31 октомври без договор, и покрај законот со кој се бара премиерот да побара одложување...

Светските лидери се простуваат од Жак Ширак

Во црквата Сант Суплис во Париз денеска се одржува погребот на поранешниот претседател на Франција, Жак Ширак, кој почина минатата недела, јави дописникот на...

Фон дер Лејн чека писмо од Европскиот Парламент за Трочањи и Плумб

Кандидатите за еврокомесари од Унгарија и Романија Ласло Трочањи и Рована Плумб беа по вторпат отфрлени од комисијата за правни работи на Европскиот...

Раул Кастро и неговите деца „заработија“ санкции од САД

Санкции за Раул Кастро и неговите деца како нов притисок врз Куба поради поддршката кон претседателот на Венецуела, Николас Мадуро. Ваква одлука вчера донесе САД....

Русија заплени три рибарски брода на Северна Кореја

Руските граничари заплениле три рибарски брода на Северна Кореја и уапсиле 262 члена на екипажот во водите за кои Москва смета дека е нејзина...

Канаѓанец призна дека усмртил 10 пешаци поради сексуални фрустрации

Канаѓанецот Алек Минесијан, кој пред една година со комбе усмрти 10 пешаци во Торонто, изјави пред полицијата дека припаѓа на онлајн заедница на сексуално...

Земјотрес со јачина од 6,1 степени во Чиле

Земјотрес со јачина од 6,1 степени го погоди денеска јужниот дел на Чиле, соопшти Американскиот геолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил во градот Ентре Лагос,...

Орбан: Гревот на Трочани е што ја штитеше својата земја од мигрантите

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан и натаму смета дека Ласло Трочани е најдобар кандидат за европски комесар за проширување. Откако вчера Комитетот за правни...

САД испраќаат одбранбен систем Патриот и војници во Саудиска Арабија

Соединетите Американски Држави ќе испратат една батерија ракети за одбранбениот систем Патриот и четири радарски системи за Саудиска Арабија, соопшти денес Пентагон, а официјалните...

Анкета: Половина од Австријците сакаат правата на муслиманите да бидат ограничени

Речиси половина од Австријците сметаат дека муслиманите не треба да ги имаат истите права како нив, покажуваат резултатите од најновата анкета на Универзитетот во...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com