23.8 C
Skopje
Saturday, May 21, 2022
spot_img

CATEGORY

Свет

15 лица загинаа во стампедо на Мадагаскар, газеле еден врз друг за да влезат на концерт

Најмалку 15 лица загинаа, а над 80 се повредени во стампедо до кое дошло пред почетокот на концерт на стадионот Махамасина во главниот град...

Чешката Влада преживеа гласање за недоверба

Владата на Чешка предводена од популистичката партија АНО преживеа гласање за недоверба што опозицијата го побара по серијата протести против премиерот Андреј Бабиш. Резултатот од...

Во Венецуела спречен нов обид за државен удар

Венецуелските власти спречија нов обид за државен удар, изјави министерот за информации, Хорхе Родригез. -Имаме видео запис што покажува дека пари и оружје се префрлени...

Холандските железници ќе им платат отштета на жртвите на Холокаустот

Холандската национална железница НС денеска соопшти дека ќе им исплати десетици милиони евра отштета на Евреите, кои со нејзини вагони биле транспортирани во нацистичките...

Шефицата на хрватската дипломатија нов генерален секретар на СЕ

Хрватската министерка за надворешни работи Марија Пејчиновиќ-Буриќ синоќа е избрана за нов генерален секретар на Советот на Европа. Таа доби 159 гласа, а нејзиниот...

Салвини: Ако не биде прекинат миграцискиот бран ќе поставиме физички бариери

Вицепремиерот и министер за внатрешни работи на Италија Матео Салвини изјави синоќа дека не е исклучено подигнување „физичка преграда” на североисточната граница заради спречување...

Трамп:Постои една жена во Европа, нема да и го спомнам името. Таа ги мрази САД

Претседателот на САД Доналд Трамп остро ја критикуваше Европа во пресрет на самитот Г20 во Јапонија, изјавувајќи дека таа спрема САД се однесува полошо...

Малезиските власти запленија дрога и повеќе од 5.200 желки

Малезиските власти уапсија четири Индијци и запленија повеќе од 14 килограми дрога и 5.000 желки пронајдени во нивниот багаж на аеродромот во Куала Лумпур. Царинските...

Пјонгјанг: САД се обидуваaт да нѐ фрлат на колена

Северна Кореја соопшти по повод наметнувањето на нови американски санкции дека нема да се предаде и го обвини Вашингтон дека се обидува земјата да...

Рохани-Макрон: Иран не сака војна со САД

Иранскиот претседател, Хасан Рохани во телефонски разговор со францускиот претседател, Емануел Макрон, изјавил дека Иран не сака војна со САД. Рохани му рекол на Макрон...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com