15.8 C
Skopje
Monday, September 20, 2021
spot_img

CATEGORY

Свет

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време на прес -конференцијата на...

ЕК криткувана во ЕП поради непостапување против корупцијата во Бугарија

Европската комисија денеска беше критикувана од Европскиот парламент за нејзината неактивност против корупцијата во Бугарија имајќи ги предвид санкциите што ги воведоа САД според...

Во Австрија прва општина во карантин

Поради влошување на епидемиолошката состојба, во Австрија една општина ќе биде ставена во карантин. Станува збор за општината Бранау ам Ин, на територијата на Горна...

Америка, Велика Британија и Австралија во нов безбедносен сојуз, ова е обид да се ограничи Кина, оценуваат познавачите

Америка, Велика Британија и Австралија објавија историски безбедносен сојуз во областа Индо-Пацифик. Тоа е обид да се ограничи Кина, пишуваат светските медиуми. Според пактот наречен...

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка Ангела Меркел на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед на исходот од изборите во...

Американските војници кои нема да се вакцинираат може да бидат отпуштени

Американските воени офицери кои одбиваат да се вакцинираат против коронавирус може да бидат суспендирани од своите должности и потенцијално отпуштени, соопшти американската војска. Откако...

Во Турција откриен најстариот мозаик во светот

Мозаик направен пред 3.500 години, е откриен во областа Јозгат – средишната Турција. Мозаикот, составен од 3.147 камења, а со површина – три на...

Здравствените работници во Франција од денеска мора да се вакцинираат

Француската влада се соочува со отпор од десетици илјади здравствени работници кои се противат на новата мерка за задолжителна вакцинација. Болничкиот персонал, возачите на возилата...

Во Хаг почна првото судење за злосторствата на ОВК

Во Хаг денеска почна првото судење за злосторствата на Ослободителна војска на Косово (ОВК), а на обвинителна клупа се наоѓа нејзиниот поранешен припадник Сали...

Инвестирање во иднината на Западен Балкан е инвестирање во иднината на ЕУ, порача Фон дер Лаен

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во својот годишен говор за состојбата на ЕУ, ја истакна важноста на европската интеграција на Западен...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com