20.8 C
Skopje
Tuesday, September 28, 2021
spot_img

CATEGORY

Свет

Путин постхумно ги одликува загинатите морнари

Рускиот претседател Владимир Путин постхумно ги одликува 14-те морнари кои загинаа во пожар во истражувачка подморница, соопшти денеска Кремљ. Според наредбата на рускиот претседател, на...

Oд луксузен француски ресторан украдени шишиња вино во вредност од стотици илјади евра

Крадци насилно влегле во подрумот на луксузниот париски ресторан Maison Rostang во близина на Триумфалната порта и избегале со најмалку 150 шишиња скапоцено вино...

Венецуела ослободи 22 затвореника

Венецуела ослободи 22 затвореника, меѓу кои и судијката Марија Афиуни и новинарот Браули Хатар, изјави денеска високата комесарка на ОН за човекови права Мишел...

Во Тунис забрането носење никаб

Тунискиот премиер Јусеф Чахед го забрани носењето никаб во јавните институции поради безбедносни причини, соопшти денеска неименуван официјален извор за „Ројтерс“. Одлуката беше донесена по...

Трамп ја пофали војската во говорот за 4 јули

Американскиот претседател Доналд Трамп за време на прославата на Денот на независноста во Вашингтон ја пофали војската. „Нашата земја е посилна денес од кога и...

Крвав Ден на независноста во Чикаго – тројца избодени, десетици прегазени

Најмалку 16 лица се повредени во Чикаго при тепачка за време на традиционален огномет, што предизвикало паника и стампедо на прославата по повод 4...

Несреќа на Бахами, падна хеликоптер 7 загинати

Седум Американци загинале при пад на хеликоптер кој летал од островот Биг Гранд Кеј до градот Форт Лодердејл на Флорида, соопшти полицијата од Бахами. Меѓу...

Поради пожар во внатрешноста на леталото, авион принудно слета во Бостон

Авион на компанијата „Вирџин Атлантик“ што летал од Њујорк за Лондон, принудно слетал во Бостон поради пожар во внатрешноста на леталото. Полицијата соопшти дека екипажот...

Мистериозна болест владее меѓу швајцарските војници, 40 во болница, четворица критично

Повеќе од 40 војници и регрути од воената академија во централна Швајцарија завршија во болница, одеднаш се разболеа. Четворица се во критична состојба. Швајцарското Министерство...

Путин побара помош од Италија за обновување на врските со ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин побара од италијанскиот премиер Џузепе Конте да помогне во подобрувањето на односите на Русија со ЕУ и за укинување на...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com