26.8 C
Skopje
Wednesday, June 16, 2021
spot_img

CATEGORY

Свет

Пјонгјанг: САД се обидуваaт да нѐ фрлат на колена

Северна Кореја соопшти по повод наметнувањето на нови американски санкции дека нема да се предаде и го обвини Вашингтон дека се обидува земјата да...

Рохани-Макрон: Иран не сака војна со САД

Иранскиот претседател, Хасан Рохани во телефонски разговор со францускиот претседател, Емануел Макрон, изјавил дека Иран не сака војна со САД. Рохани му рекол на Макрон...

Хејстингс: Борис Џонсон е целосно неспособен да биде премиер

Макс Хејстингс, поранешен шеф на Борис Џонсон, остро го критикуваше во колумна објавена во „Гардијан”, изразувајќи верување дека е целосно неспособен за функцијата премиер. Во...

Шпански град враќа имиња на улици од времето на фашизмот

Новата десничарска администрација на шпанскиот град Кордоба одлучи да ги врати имињата на улиците од времето на фашизмот, објавија градските власти. Конзервативната народна партија, која...

Растенијата исчезнуваат двапати побрзо од животните, предупредуваат научниците

Речиси 600 видови растенија исчезнаа од дивината во последните 250 години, покажуваат истражувањата на научниците кои анализирале популација од 330.000 растителни видови од целиот...

САД засега немаат заштита од руските ракети од среден и краток дострел

САД засега немаат заштита од руските ракети што го прекршуваат Договорот за уништување ракети со среден и краток дострел, изјави американскиот амбасадор во НАТО...

Данска формира нова влада

Лидерката на данската Социјално демократска партија, Мете Фредериксен соопшти дека нејзината партија се согласила со левичарските сојузници да формира нова влада, пренесе „Ројтерс“. Блокот од...

Сан Франциско – прв американски град каде е забрането пушење електронски цигари

Градскиот совет на Сан Франциско гласаше привремено да биде забранета продажбата на електронски цигари. Таква мерка се воведува за првпат во американски град, јави...

ОН: Кокаин се произведува во најголеми количини досега

Производството на кокаин во периодот од 2017 година до денес достигнало највисоко ниво досега, а хероин во Западна и Централна Европа се шверцува првенствено...

На Хималаите пронајдени тела на седум исчезнати планинари

Телата на седуммина планинари кои исчезнаа минатиот месец беа пронајдени на Хималаите. БиБиСи објави дека тимот на спасители го бара телото на осмиот планинар. Тоа е...
- Advertisement -spot_img

Latest news