25.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022
spot_img

CATEGORY

Свет

Најмалку 21 убиен при рација на полицијата во фавела во Рио де Жанеиро

Најмалку 21 лице загина при полициската рација во фавелата Вила Крузеиро во Рио де Жанеиро. Акцијата во која биле вклучени и полициски хеликоптери, била покрената...

Украински власти: Се верува дека 20.000 воени злосторства се извршени од почетокот на руската инвазија

Според украинските власти, за околу 20.000 случаи се верува оти се воени злосторства, евидентирани во трите месеци од руската инвазија, јави ДПА. Само полициските истражители...

Германски експерти сметаат дека е потребна една доза вакцина против Ковид-19 за децата на возраст од пет до 11 години

Германскиот советодавен одбор за вакцини проценува дека една доза од вакцините против Ковид-19 е доволна за заштита на здравите деца на возраст од пет...

Руската Дума на обвинителите ќе им даде овластувања да затвораат дописништва на странски медиуми

Рускиот Парламент (Дума) вчера го усвои законот со кој обвинителите се овластуваат да затвораат странски медиуми во Москва, доколку се медиуми што доаѓаат од...

Турските власти денеска во Анкара ќе се сретнат со финска и шведска делегација

Состанокот на турските претставници со делегациите на Финска и Шведска ќе се одржи денеска во Анкара, а една од темите на разговор е влезот...

Испукани три балистички проектили во Северна Кореја откако Бајден го напуштил регионот

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја истрелала три балистички ракети рано утринава. Властите во Сеул соопштија дека проектилите биле истрелани од областа Сунан во...

Канада: Најмалку осум лица загинаа во силно невреме

Бројот на жртвите на силните бури во двете најнаселени канадски провинции, Онтарио и Квебек, се искачи на најмалку осум, соопштија локалните власти. Службите за итни...

Ентони Албанес положи заклетва и стана нов премиер на Австралија

Новиот австралиски премиер Ентони Албанес положи заклетва пред заминувањето на самитот во Токио на кој ќе присуствува и американскиот претседател Џо Бајден. Поранешниот лидер на...

Почна Светскиот економски форум во Давос, главна тема е Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе бидат во срцето на...

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунски сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунски сипаници, бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна болест, а лекарите предупредуваат...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com