19 C
Skopje
Thursday, March 4, 2021

CATEGORY

Свет

Ердоган подготвен да посредува меѓу САД и Иран

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека е подготвен да посредува меѓу Вашингтон и Техеран со цел да се намалат тензиите околу иранската нуклеарна...

Трамп до Иран: „Претпазливо со заканите“

Американскиот претседател Доналд Трамп реагираше на најавата на Иран дека наскоро ќе го пречекори максимумот на збогатен ураниум, наведувајќи дека таквите закани можат да...

Армија на САД: Граѓаните на Вашингтон „да не паничат” ако видат тенкови на улиците

Во пресрет на парадата за Денот на независноста на САД – 4. јули, во која ќе бидат вклучени воени возила, американската армија ги повика...

Најмалку 30 загинати при уривање на брана на акумулација во Индија

Најмалку 30 лица загинаа, а околу 60 други се повредени во индиската сојузна држава Махараштра, при уривање на брана на вештачка акумулација за вода. Како...

Четворица кандидати за претседател на Европскиот парламент

Четворица европратеници поднесоа кандидатура за претседател на Европскиот парламент, јавува дописникот на МИА од Стразбур. Кандидати се Ска Келер (Германија зелени и европска слободна...

Австрискиот Парламент го забрани хербицидот глифосат

Австрија ќе биде првата и единствена држава од Европската унија што забранува употреба на хербицидот глифосат за кој се соменеваат дека предизвикува рак. Останатите држави...

Франција забранува тепање деца

Франција, 40 години по Шведска, донесе закон со кој се забранува телесно казнување деца за воспитни цели. Законот ќе влезе во граѓанскиот законик и дел...

Иран подготвен да го зголеми нивото на збогатен ураниум

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска повтори дека неговата земја е подготвена да го преземе следниот чекор и да започне со збогатување ураниум над нивото...

Бомбардиран мигрантски центар во Триполи – 40 загинати

Најмалку 40 лица загинаа при воздушен напад на мигрантски центар во предградието на Триполи, соопшти либиското Министерство за здравство. Портпаролот на Министерството за здравство рече...

Мадуро понуди преговори со опозицијата, Гуаидо не преговара со диктатори

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека е подготвен да преговара со опозицијата за излез од политичката криза. Меѓутоа, неколку часа подоцна, лидерот на опозицијата,...
- Advertisement -

Latest news