Путин на 19 декември ќе ја одржи годишната прес конференција

Рускиот претседател Владимир Путин ќе ја одржи вообичаената годишна прес-конференција на 19 декември, соопшти денеска прес-службата на Кремљ. Престојната...

ЕП ќе ги повика сите земји-членки на ЕУ да ја ратификуваат...

Европскиот парламент следната недела ќе ги повика сите земји-членки на Европска унија да ја ратификуваат Истанбулската конвенција, соопшти денеска ЕП.

Амнести Интернешнл – Фејсбук и Гугл ги загрозуваат човековите права

Организацијата за човекови права Амнести Интернешнл соопшти дека Фејсбук и Гугл треба да го променат својот деловен модел, затоа што, како што...

Новинарка открива дека во рудниците во Мадагаскар работат тригодишни деца

„Ен-би-си њуз“ ќе емитува емисија во која открива како децата, од кои некои имаат само три години, работат речиси како робови во...

Израелските сили од почетокот на годината уапсиле 745 палестински малолетни лица

Во првите десет месеци од оваа година, 745 палестински малолетни лица биле уапсени од израелските сили. Палестинското здружение на...

Силен земјотрес го погоди подрачјето меѓу Тајланд и Лаос

Силен потрес ноќеска го погоди подрачјето во близина на границата помеѓу Тајланд и Лаос. Според првичните информации, сè поминало без поголеми штети.

Студија: Океаните може да произведуваат шестпати повеќе храна отколку денес

Со примена на технолошки решенија и подобро управување, океаните би можеле да произведат шест пати повеќе храна отколку денес, велат научници во...

Аларм во Кина: Се врати „Црната смрт“ која во минатото уби...

Болеста може да биде кобна за дури 90% од заразените доколку не се започне со лекување веднаш. Бубонската чума...

Истражување: Секој четврти во Европа има антисемитски уверувања

Секој четврти Европеец има антисемитски верувања што се во пораст во земјите од Источна Европа, додека во Западна Европа тие обично се...

Медицинскиот персонал изложен на насилство

Персоналот во виенските болници е изложен на насилство, покажува студијата на синдикатот на медицинскиот персонал. Откако беше избоден кардиолог...

Follow us...

4,116FansLike
140FollowersFollow
409FollowersFollow
1,820SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Најнови Вести

Пендаровски се сретна со српската премиерка Ана Брнабиќ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Србија, денеска во Белград оствари средба и со претседателката на Владата, Ана...

Маркирач од УБК: Мендух Тачи имаше псевдоним „швалер”, „деда” беше Арбен Џафери

Пензионираниот маркирач од УБК, Марјан Јанкуловски кој внесува броеви кои треба да се прислушкуваат, сведочејќи на денешното рочиште за „Таргет-Тврдина“ рече дека...

Здравството најмногу пари ќе се троши на лекови за ретки болести, плати и реновирање...

Во здравството догодина најмногу пари ќе се трошат на лекови за ретки болести, плати и капитални проекти за реновирање на болници и...