16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022
spot_img

CATEGORY

Култура

Патувачко кино на „МакеДокс“ околу Охридското и Преспанското Езеро

Екипата на „МакеДокс“ денеска тргна кон селото Радожда, струшко, каде ќе биде лоциран базниот камп, а оттаму ќе се упатува кон селата од двете...

Два македонски филма во трка за наградата „Лукс“ на фестивалот во Карлови Вари

Филмовите „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Митевска и документарниот филм „Медена земја“ на Љубо Стефанов и Тамара Котевска влегоа во трката...

Започнува јубилејно 40-то „Скопско лето“

Јубилејното 40. „Скопско лето“ официјално ќе биде отворено вечерва со оперски гала-концерт на Националната опера и балет под диригентство на Бисера Чадловска и Иван...

Живи статуи на плоштадот во Скопје

Необични и насмеани, баскерите и живите статуи се вратија и годинава во Скопје. Публиката, криејќи се под чадорите од дождот, синоќа ги поддржа уметниците...

Изложба 100 години творештво на Трајко Муфтински во Куманово

Изложбата „100 години од творештвото на Трајко Муфтински (1919 -2019)" која се одржува по повод 500-тини години Куманово ќе биде отворена вечерва во Уметничката...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com