17.8 C
Skopje
Monday, August 15, 2022
spot_img

CATEGORY

Култура

Романот „Нишан“ на Блаже Миневски објавен на кинески јазик во Шангај

Издавачката куќа во Кина „Shanghai Literature & Art Publishing House“ го објави романот „Нишан“ на Блаже Миневски на кинески јазик во превод на Ванг...

Марина Петровска и Огнен Караѓозевски се годинешните младенци на Галичка свадба

Марина Петровска и Огнен Караѓозевски се годинешните невеста и младоженец, кои ќе ја овековечат нивната љубов на традиционалната културно-сценска манифестација Галичка свадба, која по...

Почнува Интернационалниот фолклорен фестивал „Велес 2019“

Во организација на Општина Велес,  од вечерва до 6 јули, велешани ќе имаат можност на отворена сцена во Младинскиот парк да уживаат во фолклорна...

Во нуцк „Марко Цепенков“: „Танец“ пред прилепчани

Ансамблот „Танец“ под мотото „Остани во чекор – со минатото, сегашноста и иднината“, вечерва во 20 часот ќе настапи на сцената на Центарот за...

Eвропски филмови на „Кафе кино“ од 6 до 16 јули

Со комедијата „Добредојдовте во Германија“ на Симон Верховен од 2016 година, в сабота во Сули ан ќе биде отворено 11-дневното „Кафе кино“ кое е...

Изложба на фотографии „Кина во моите очи“

По повод 70 години од создавањето на Народна Република Кина, министерот за култура, Хусни Исмаили, денеска во НУБ „Св. Климент Охридски“ – Скопје присуствуваше...

Изведба на балетската претстава „Ана Каренина“

Поради голем интерес на публиката, балетската претстава во два чина „Ана Каренина“, со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски повторно, на сцената...

Игор Стевковски ја доби наградата за најдобар карикатурален стрип во Лесковац

Илустраторот и стрип цртач Игор Стевковски-Стевац е добитник на признанието за најдобар карикатурален стрип „Мивел“ на 21. Балканска смотра на млади стрип автори во...

Солистички концерт на Јован Јованов во Кавадарци

Таму каде што го направи првиот чекор во своето музичко образование во концертната сала на ОМБУ „Лазо Мицев Рале“ во Кавадарци исклучително талентираниот кларинист...

Изложба: Старата скопска чаршија во минатото

Во просториите на Skopje Urban Living Lab - (SkULL) во четврток (04.07) ќе се отвори изложбата на стари фотографии Старата скопска чаршија во минатото. Изложбата...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com