23.8 C
Skopje
Saturday, June 25, 2022
spot_img

CATEGORY

Култура

Изложба на фотографии „Кина во моите очи“

По повод 70 години од создавањето на Народна Република Кина, министерот за култура, Хусни Исмаили, денеска во НУБ „Св. Климент Охридски“ – Скопје присуствуваше...

Изведба на балетската претстава „Ана Каренина“

Поради голем интерес на публиката, балетската претстава во два чина „Ана Каренина“, со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски повторно, на сцената...

Игор Стевковски ја доби наградата за најдобар карикатурален стрип во Лесковац

Илустраторот и стрип цртач Игор Стевковски-Стевац е добитник на признанието за најдобар карикатурален стрип „Мивел“ на 21. Балканска смотра на млади стрип автори во...

Солистички концерт на Јован Јованов во Кавадарци

Таму каде што го направи првиот чекор во своето музичко образование во концертната сала на ОМБУ „Лазо Мицев Рале“ во Кавадарци исклучително талентираниот кларинист...

Изложба: Старата скопска чаршија во минатото

Во просториите на Skopje Urban Living Lab - (SkULL) во четврток (04.07) ќе се отвори изложбата на стари фотографии Старата скопска чаршија во минатото. Изложбата...

Претставата „Том Соер“ и ревија на народни носии вечер на „Скопско лето“

На „Скопско лето" вечер од 19 часот Театарот за деца и младинци ќе ја изведе новата претстава „Том Соер" од Марк Твен во режија...

Патувачко кино на „МакеДокс“ околу Охридското и Преспанското Езеро

Екипата на „МакеДокс“ денеска тргна кон селото Радожда, струшко, каде ќе биде лоциран базниот камп, а оттаму ќе се упатува кон селата од двете...

Два македонски филма во трка за наградата „Лукс“ на фестивалот во Карлови Вари

Филмовите „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Митевска и документарниот филм „Медена земја“ на Љубо Стефанов и Тамара Котевска влегоа во трката...

Започнува јубилејно 40-то „Скопско лето“

Јубилејното 40. „Скопско лето“ официјално ќе биде отворено вечерва со оперски гала-концерт на Националната опера и балет под диригентство на Бисера Чадловска и Иван...

Живи статуи на плоштадот во Скопје

Необични и насмеани, баскерите и живите статуи се вратија и годинава во Скопје. Публиката, криејќи се под чадорите од дождот, синоќа ги поддржа уметниците...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com