8.8 C
Skopje
Sunday, November 28, 2021
spot_img

CATEGORY

Култура

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на свеченото отворање нафестивалот „Охридско лето”

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва, 12 јули 2019 година, петок, ќе се обрати на свеченото отворање на 59-то издание на меѓународниот фестивал „Охридско...

Вечер отворање на изложбата со „Златниот човек“ од Казахстан

Во Археолошкиот музеј вечер во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Великата степа: историја и култура“ од Националниот музеј на Казахстан, на која главен...

Изложба на Дарко Трпчески во Куманово

Изложбата на слики и цртежи „Раѓање на идејата“ (Анамнестика) од авторот Дарко Трпчески ќе биде отворена вечерва со почеток во 20:00 часот во кумановскиот...

Скопско лето: Концерт на учесниците на Ана и Олег Кондратенко и проекција на „Море од жито“

На „Скопско лето“ вечерва (10.07.2019, среда), ќе се одржи завршен концерт на учесниците на семинарот по виолина на Анна и Олег Кондратенко, со почеток во 20:30 часот во Музеј...

Кинематограферот Јоргос Арвантис лауреат за животно дело на фестивалот „Браќа Манаки“

Светски познатиот кинематографер Јоргос Арвантис, соработник на големиот грчки режисер Тео Ангелополус, е добитник на наградата „Златна камера 300“ на претстојното 40. издание на...

На Д-Фестивалот во Дојран ќе настапат над 50 музички ѕвезди и 100 уметници

Единствениот музички фестивал на отворено во земјава, популарниот „Д-Фест“ годинава ќе се одржи од 12 до 14 јили во Стар Дојран со тридневна, исклучително...

Скопје танцовиот театар ќе гостува во Националниот театар „Шајо“ во Париз

Скопје танцовиот театар ќе гостува во Националниот театар за современ танц „Шајо“ во Париз во сезоната 2020/2021 година, кога престижниот француски театар ќе одбележи...

„Забрането смеење“ од Струмица на „Скопско лето“

„Забрането смеење“ од Миро Гавран е вечерва на репертоарот во рамките на „Скопско лето“, со почеток во 20 часот во Театар Комедија. Режисерската...

Oд денеска до 11 јули „Подиум на млади“ во црквата Света Софија

Како предвесник на 59. издание на фестивалот „Охридско лето" од денеска до 11 јули во црквата „Света Софија“ ќе се одржи „Подиум на млади“,...

Ѕвездата на виолина Ванеса Меј и Филхармонијата в петок го отвораат „Охридско лето“

Со концертот на светски популарната виолинистка Ванеса Меј, на 12 јули -петок,  во прекрасниот Антички театар во Охрид, свечено ќе започне 59-тото издание на...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com