8.8 C
Skopje
Sunday, November 28, 2021
spot_img

CATEGORY

Култура

„Интерфест“-Битола додели постхумно признание за Благоја Стефановски-Баге

Интернационалниот фестивал на класична музика „Интерфест“ додели постхумно признание и благодарница на Благоја Стефановски-Баге, еден од втемелувачите на фестивалот кој пред 30 години првпат...

Одложена претставата на Кумановскиот театар на Фестивалот „Војдан Чернодрински”

Претставата на кумановскиот театар „Вообразен болен" според Молиер, во режија на Драгана Гунин требаше да се игра од 18 часот на сцената од Центарот...

Во Гостивар утре почнува театарскиот фестивал „Отело”

Организаторите на денешната прес-конференција информираа дека покрај театрите од Македонија ќе гостуваат и театри од Турција, Албанија и Косово. – Годинава фестивалот ќе го отвори...

Во Прилеп започнува 55 театарски фестивал „!Војдан Чернодрински“

На сцената од Домот на културата Марко Цепенков фестивалот ќе биде отворен со преставата мој термин во режија на Синиша Евтимов, а во изведба...

„Балканофилмофилија“ од утре до недела во Кинотека на Северна Македонија

Филмскиот фестивал на Југоисточна Европа, SEE a Paris (www.seeaparis.com), што во Париз, се одджува од 2011 година, под покровителство на Министерство за култура на...

ПОРАДИ СМРТТА НА ТАСОВАЦ СЕ ОТКАЖУВА ГОСТУВАЊЕ НА БЕЛГРАДСКАТА ФИЛХАРМОНИЈА

Гостувањето на Белградска филхармонија во Скопје, на 9 октомври е откажано, поради ненадејната смрт на директорот Иван Тасовац, кој почина синоќа, во својот дом...

Филмот „М“ на Вардан Тозија на фестивалот во Котбус меѓу шесте нa сесијата филмови во изработка

Од стотиците апликанти, само шест проекти се одбрани да бидат презентирани пред заинтересираните агенти, дистрибутери, ТВ и фестивалски едитори и секако е одлична можност...

Премиера на „Палјачи“ во четврток во МОБ

Оперската претстава „Палјачи“, од Руџето Леонкавало е премиерата што ќе биде прикажана на 30-септември во МОБ. Премиера на оваа претстава последен пат била изведена на...

Концерт на Владимир Лазаревски и Елена Дојчинова во КИЦ во Софија

Во присуство на претставници од културната и творечката сфера во Бугарија, во Културно -информативниот центар на Република Северна Македонија во Софија, се одржа концерт...

ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „СТРИП – ДЕВЕТТАТА УМЕТНОСТ“ ОД ТОМИСЛАВ ОСМАНЛИ

Во рамки на фестивалот „ArtArea“ вечерва ќе биде промовирана книгата „Стрип – деветтата уметност“ од Томислав Османли, во издание на „Бегемот“. Книгата ќе ја претстави...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com