25.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022
spot_img

CATEGORY

Култура

Ликовната уметница Јана Манева Чупоска избрана за нова претседателка на ДЛУМ

Друштвото на ликовни уметници на Македонија на вонредното годишно собрание кое што се одржа на 04.06.2022 година за нова претседателка на ДЛУМ ја избра...

Италијански врвни тенори ќе го отворат 62-то „Охридско лето“

Четирите светски познати тенори од Италија, Алесандро Косентино Де Акриса, Федерико Сера, Џовани Мариа Палмиа и Уго Тарквини под диригентската палка на Лоренцо Бицари...

Проекција на украинскиот филм „Кога дрвјата паѓаат“

Украинскиот филм „Кога дрвјата паѓаат“ од Марисја Никитук ќе биде прикажан во Europe House Скопје в сабота во 17 часот. Проекцијата е во рамките...

Промоција на култната книга за деца „Бушава азбука“

Kултната книга за деца „Бушава азбука“ од Горан Стефановски и Душан Петричиќ конечно го доживеа своето реиздание, во рамки на едицијата за деца и...

Драмски театар – Скопје гостува на 56-от Македонски театарски фестивал Војдан Чернодрински

Претставата е во официјалната конкуренција на фестивалот и ќе биде изведена на големата сцена на Центарот за култура „Марко Цепенков“ на 04 јуни (сабота)...

ВИКЕНД НА ГОРДОСТА СКОПЈЕ 2002 Екстатичните тела главна тема на фестивалот

Викендот на гордоста Скопје 2022, што оваа година ќе се одржува во два термина, од 2 до 11 јуни и од 15 до 17...

Македонскиот народен театар го отвора 56. МТФ „Војдан Чернодрински“

Македонскиот народен театар утре го отвора 56. фестивал „Војдан Чернодрински“ со најновата претстава „Народен непријател“ од норвешкиот автор Хенрик Ибзен, а во режија на...

МЛАДИ И ОДВАЖНИ ФИЛМСКИ АВТОРКИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ЗАГРЕБ Пет филма ќе се обидат да го зграпчат вниманието на публиката

Во киносалата на Културно-информативниот центар на град Загреб, во програмата „Млади и одважни“ вечер ќе бидат прикажани пет кратки филмови од пет млади македонски филмски...

Изложбата „Современа скулптура“ на ДЛУМ ќе биде отворена во „Арт хаб“ во ГТЦ

Изложбата со наслов „Современа скулптура“ на Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ) ќе биде отворена на први јуни во Уметничкиот центар „Арт хаб“...

МАКЕДОНСКА ВЕЧЕР ЗА ПОЧЕТОК НА OFFEST Настапуваат „Perija“ и Dobrila&Dorian duo

Отворањето на дваесет и првото издание на OFFest (1-4 јуни), односно првата фестивалска вечер, ќе биде целосно во знакот на домашните артисти. OFFest 2022...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com