30.8 C
Skopje
Sunday, July 25, 2021
spot_img

CATEGORY

Култура

УКИМ ќе го промовира зборникот „Конески на 11 јазици“

Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура (МСМЈЛК) при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (УКИМ) ќе го промовира зборникот „Конески на...

Величествената опера „Аида“ од Верди на отворено под ѕвездите

Во изведба на солисти, хорот и оркестарот на Националната опера и балет вечер на плоштадот „Мајка Тереза“ на платото пред Националната опера и балет,...

„Танц-фест“ од 1 до 7 јуни во Скопје и Тетово

Под мотото „Украдени движења“, од 1 до 7 јуни ќе се одржи фестивалот за современ танц „Танц-фест Скопје 2021“. 17. пат ќе се танцува...

„Романтична балетска вечер“ со дела од данскиот кореограф Бурнонвил

Две балетски дела од данскиот кореограф Аугуст Бурнонвил, инспирирани од Франција и Шпанија, ќе бидат изведени на балетскиот концерт насловен „Романтична балетска вечер“ кој...

11. Филозофски филмски фестивал – прв годинава со проекции во Кинотека

Со џез концерт на отворено и еден од најголемите класици на немиот филм „Толпата“ (THE CROWD) вечерва, со почеток од 20 часот, во летното...

Премиера на „Игри на животот“ во Националната опера и балет

Во Националната опера и балет вечерва ќе се одржи премиерната изведба на музичко-сценското дело „Игри на животот“. Главната тема-идеја на проектот е Љубовта, прикажана низ...

Саемот за книга 2021 ќе се одржи од 8 до 14 септември

Саемот на книга 2021 ќе се одржи од 8. до 14. септември, во A1 Арена, СЦ Борис Трајковски. Саемот традиционално е поддржан од Министерството за...

„Метакосмија“- изложба на македонски уметници во Софија

Во Културно-информативниот центар на Република Северна Македонија во Софија денеска во 17 часот ќе биде отворена изложбата „Метакосмија“, составена од слики на македонските уметници...

„Романтична балетска вечер“ во салонот на Националната опера и балет

На 28.05.2021 со почеток во 20 часот, во салонот на Националната опера и балет ќе биде изведен балетскиот концерт „Романтична балетска вечер“. Балетскиот концерт опфаќа...

Излезе од печат заедничката поетска збирка „Литературни искри“

Во пресрет на одржувањето на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри"2021, излезе од печат поетската збирка со дела на учесници на конкурсот. Во збирката има...
- Advertisement -spot_img

Latest news