28.8 C
Skopje
Thursday, August 11, 2022
spot_img

CATEGORY

Култура

Стивен Бјус- пијанист со вонсериски талент и префинет вкус

Со стоечки овации и громогласни аплаузи, публиката на „Охридско лето“ го награди големиот американски пијанист Стив Бјус кој вчеравечер одржа концерт на подиумот во...

Доделени наградите на затворањето на „Beach Film Festival“

Овогодинешното и јубилејно издание на фестивалот се одржа на четири локации, плажата Славија, предворјето на Св. Софија, Лапидариумот и бродот Армада, а публиката имаше...

Патувачкото кино на „МакеДокс“ низ струмичкиот регион: Проекции во селата Василево, Вељуса, Босилово и Габрово

Почна првиот дел од тринаесеттото Патувачко кино на „МакеДокс“ низ струмичкиот регион. Наместо во Моноспитово, како што претходно беше планирано, првата проекција се одржа...

ПРОЕКЦИЈА НА БОКСЕРСКИОТ ФИЛМ „РОМСКА КРАЛИЦА“ ВЕЧЕРВА ВО ГРАДСКИ ПАРК

Германско-австрискиот филм „Ромска кралица“ ќе се прикаже вечерва на Школка во Градски парк во Скопје, со почеток во 20:30 часот, што ќе биде негова...

Џулијан Мур на чело на жирито на Венецискиот филмски фестивал

Италија- Американската актерка и Оскаровка Џулијан Мур ќе претседава со жирито на Филмскиот фестивал во Венеција во септември, објавија организаторите. На Мур во одлучувањето за...

Турскиот пијанист Хусеин Сермет вечер со концерт на „Охридско лето“

Турскиот пијанист и композитор со четиридецениска плодна кариера Хусеин Сермет вечерва ќе настапи на „Охридско лето“ со концерт во црквата „Света Софија“ во стандардниот...

Од документи до фотографии – ќе се дигитализира целокупното творештво на браќата Манаки

Државниот архив денеска соопшти дека во соработка со „Британската библиотека“ (British library), во наредните две години ќе го дигитализира целокупниот материјал и оставината на...

„Профундис“ и маестра Дашиќ со прекрасна уметничка креација под сводовите на „Света Софија“

Извонредни македонски уметници соединети во камерниот ансамбл „Профундис“ вчеравечер одржаа концерт пред бројната публиката на фестивалот „Охридско лето“. Солисти на вечерта беа виолинистите Анна...

Нова поетска книга „Татков аманет” на Димче Шипинкаровски

Објавена е најновата книга на поетот Димче Шипинкаровски насловена „Татков аманет”. Книгата е во издание на Здружението за литература, култура и наука „Бран” од...

Камерниот оркестар „Профундис“ вечерва на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва продолжува со концерт на камерниот ансамбл „Профундис“ од Скопје под диригентската палка на Ѓурѓица Дашиќ. Солисти на...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com