17.8 C
Skopje
Thursday, September 23, 2021
spot_img

CATEGORY

Култура

ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „СТРИП – ДЕВЕТТАТА УМЕТНОСТ“ ОД ТОМИСЛАВ ОСМАНЛИ

Во рамки на фестивалот „ArtArea“ вечерва ќе биде промовирана книгата „Стрип – деветтата уметност“ од Томислав Османли, во издание на „Бегемот“. Книгата ќе ја претстави...

Интернационален литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ во Даут-пашин амам

Деветмина писатели, издавачи, уредници од регионот и пошироко ќе бидат гости на 9. издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, што ќе се одржи...

Околу 15 илјади посетители на годинешниот Саем на книга

Саемот на книга по втор пат, поради пандемијата, се реализираше на отворен простор во комплексот на А1 Арена – СЦ Борис Трајковски. Издавачките куќи...

Во античкиот локалитет „Стоби“ изложба на дела од Петар Хаџи Бошков

Во сабота, на 18 септември, во 18 часот (вратите на локалитетот се отвораат во 17.30 часот) на античкиот локалитет „Стоби“ ќе биде отворена голема...

Ликовните дела „Моите омилени нешта“ од Менсур Бојда изложени во Jaпонија

Изложбата е организирана во соработка со галеријата „2-16“ и јапонскиот куратор Риота Сато и е овозможена од културните органи од градот Окајама. Изложбата насловена „Моите...

Сто години од раѓањето на Блаже Конески во Кинотека – кратки документарни филмови и откривање на мурал во чест на великанот

По повод 30 години независност Република Северна Македонија и 100 години од раѓањето на Блаже Конески вечер со почеток од 20 часот во Кинотеката...

Филмска офанзива со кино на трева во организација на МКЦ – Скопје

Го испраќаме летото со кино под отворено небо на повеќе локации низ Скопје, и тоа: населбите Илинден, Драчево, Влае, Карпош, Ченто и Ѓорче Петров. Програма...

Трет меѓународен фестивал на кратoк филм „Филмај 2021” во Куманово

Третиот меѓународен фестивал на кратoк филм „Филмај 2021” ќе се одржи в петок (10 септември) во Центарот за култура „Трајко Прокопиев” во Куманово. На фестивалот ќе...

Не ги игнорирајте БРЧКИТЕ на челото – можеби се предзнак за сериозна болест

Резултати од истражување кое го спровеле француски научници од Универзитетскиот медицински центар во Тулуз, укажуваат дека брчките на горниот дел од лицето може да...

Врвни странски слависти на меѓународна научна конференција во Скопје

Седумдесетина македонисти, слависти и балканисти од земјата и од странство ќе учествуваат на 48. Меѓународна научна конференција на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com