19.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022
spot_img

CATEGORY

Култура

Костадиновска-Стојчевска на министерскиот состанок од Западен Балкан во Тирана

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска учествуваше на Министерски состанок на промоција на Првата министерска платформа на Западен Балкан за култура во Тирана, Албанија, организиран...

Отворање на Синедејс 2022 со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Отворање на 21 издание на фестивалот на европски филм „Синедејс“ со македонската премиера на долгометражниот игран филм „Мими“ во режија на Даријан Пејовски, на...

Куклено – визуелна претстава „Во Детска соба“ на ТДМ на „Скопско лето“

Вечерва од 19 часот, во Н.У. Театар за деца и младинци – Скопје, ќе биде изведена куклено – визуелната претстава „Во детската соба“, во...

Украдени 16 слики од Павле Кузманоски во „Матица Ексклузив“

Два дена по отварањето на изложбата на слики во Мултимедијалниот културен центар „Матица Ексклузив“ од познатиот уметник Павле Кузманоски од Тетово, украдени се 16...

„Изложба без име“ во Старата скопска чаршија

Центарот за Еднакви Можности „Бубамара“ денеска организира „Изложба без име“ во Стара Чаршија во Скопје. -Преку илустративни фотографии ќе бидат споделени вознемирувачките пораки кои денес...

Живи статуи синоќа им „одиграа“ танго на скопјани

Синоќа на сквер „Јадран“ живи статуи бела, црвена, зелена, жолта боја им „одиграа“ танго на скопјани – некои осамени, некои во пар и измамија...

Кинотека ја одбележува 70-годишнината од првиот македонски игран филм – Фросина

Кинотеката на Северна Македонија деновиве ја одбележува 70-годишнината од првиот македонски игран филм – Фросина, снимен во далечната 1952 година, во режија на Војислав...

Промоција на монографијата „ Урбани пејзажи“ од Павле Кузманоски

Во мултимедијалниот културен центар „Матица Ексклузив“ од Скопје денеска во 12 часот ќе биде промовирана колор-монографијата „Урбани пејзажи“ од академскиот сликар Павле Кузманоски. За ова...

Почнува шестото издание на „Статуафест“

Од денеска до сабота на Сквер Јадран во Скопје ќе се одржи шестото издание на фестивалот „Статуафест – Другото лице на улицата – Танго...

Европските уметници Жмијевски и Алтхамер ќе создаваат колажни дела во МСУ, а дел од нив ќе ги подарат на музејот

Полските уметници Артур Жмијевски и Павел Алтхамер, едни од најзначајните европски уметници од својата генерација, ќе бидат ексклузивни гости на Музејот на современата уметност...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com